Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kísérteties galaxist találtak az univerzum mélyén

A Hubble űrtávcső megörökítette egy távoli galaxis centrumát, amiről egyúttal kiderítették, kísértetiesen hasonlít a Tejútrendszer struktúrájához.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A Hubble által elkészített fotón tökéletesen kivehető az NGC 1097 nevű galaxis „szeme”, amint 48 millió fényéves távolságból a Föld körül keringő űrteleszkóp magas felbontású lencséjébe tekint.

Az Európai Űrügynökség közleményéből kiderült, az ominózus csillaghalmaz valójában egy sávos spirálgalaxis, tehát ugyanolyan szerkezettel rendelkezik, mint a Tejútrendszer. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A nagy felbontású képek előállításához a Hubble fedélzetén található Wide Field Camera 3 és Advanced Camera for Surveys műszerek nagy mértékben hozzájárultak – ez utóbbi készülék nemrégiben ünnepelte huszadik, világűrben töltött évfordulóját.

A két kamera egy-egy előre meghatározott hullámhosszra van optimalizálva, a fotót pedig összesen hét különböző szűrő használatával készítették el, amit nyilvánosságra hozatal előtt a mérnökök átszíneztek, hogy jobban kivehetőek legyenek a részletek.

2015-ban a galaxis középpontja környékén lévő molekuláris gázfelhők mozgása lehetővé tette kutatók számára, hogy megbecsüljék a centrumban található fekete lyuk tömegét, amit 140 milliószoros naptömegként írtak le.

Minden bizonnyal a nemrégiben Föld körüli pályára állított James Webb űrteleszkóp segítségével újabb megfigyeléseket tehetnek az NGC 1097 viselkedéséről, így csillagászok bizakodóak lehetnek a közeljövőben történő felfedezések kapcsán.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.