Boris Johnson: „fájdalmas“ lesz az orosz energiától való függőség megszüntetése
Az Egyesült Királyság „fontmilliárdokat“ költ a megélhetési költségek enyhítésére, de Boris Johnson szerint ezt nem teheti már sokáig.
Az orosz olajtól és gáztól való „függőség“ mielőbbi megszüntetésére szólított fel a brit miniszterelnök a Daily Telegraph című napilapban hétfőn megjelent vendégcikkében, és arra figyelmeztetett, hogy a folyamat „kemény“ és „fájdalmas“ lesz a brit háztartások számára.
Az orosz olaj- és gázellátásról való lemondás mostanra vált elengedhetetlenné – érvelt Johnson hosszú vendégcikkében, miközben „szörnyű hibának“ nevezte, hogy az Egyesült Királyság és más nyugati országok nem szálltak szembe korábban Moszkva „zsarnokoskodásával“.
Utalt arra is, hogy Oroszország ukrajnai katonai akciója a felelős az energiaárak emelkedéséért, mondván, hogy ahogy Oroszország „bombái esnek, az olaj és a gáz ára még tovább emelkedik, ami azt jelenti, hogy kevesebb pénz marad a zsebünkben“. És „ezért ennek a függőségnek [az orosz olajtól és gáztól] most véget kell vetni – és véget is fog vetni“ – írta, azzal érvelve, hogy ellenkező esetben Oroszország „ki fogja használni ezt a függőséget“.
A brit adófizetők azonban ne higgyék tévesen, hogy ez a folyamat könnyű lesz – figyelmeztetett a miniszterelnök, hozzátéve: „Nem kétlem, hogy nehéz idők jönnek. A világnak az orosz olajról és gázról, és általában a szénhidrogénekről való leszoktatásának folyamata nehéz lesz… El kell fogadnunk, hogy ez a lépés fájdalmas lesz“.
Johnson azzal érvelt, hogy kormánya „fontmilliárdokat költött arra, hogy enyhítse a megélhetési költségeket, és csökkentse a háztartási számlákat. De egyikünk sem engedheti meg magának, hogy sokáig így folytassuk“. Azt nem fejtette ki részletesen, hogy pontosan mivel kell majd szembenézniük a brit háztartásoknak a közeljövőben.
Kifejtette, hogy át kell állnia Nagy-Britanniának a szél- és vízerőművekre, ugyanis ez a lehető legolcsóbb és leggyorsabb megoldás az orosz gáz pótlására, ez a stratégia végül segíteni fogja az Egyesült Királyságot abban, hogy „csökkentse a bénító számlákat, amelyekkel az egész országban az otthonokat és a vállalkozásokat sújtják“.
(RT)