Nem sült el jól a karantén lazítása Ukrajnában
Az AFP alapján a The Guardian jelentése szerint több orvos is arról számolt be Ukrajnában, hogy a vesztegzár enyhítését követően jelentősen megemelkedett az esetek száma, amivel egyre nehezebben tudnak elbánni.
A The Guardian jelentése szerint több orvos is arról számolt be Ukrajnában, hogy a vesztegzár enyhítését követően jelentősen megemelkedett az esetek száma, amivel egyre nehezebben tudnak elbánni.
Május végén és június elején megkezdte a járvány megfékezése érdekében hozott intézkedések enyhítését Ukrajna, többek között a tömegközlekedési eszközöket is újra forgalomba helyezték, és újranyitották a parkokat, a teraszos kávézókat és még a szépségszalonokat is.
Június közepén az Egészségügyi Világszervezet által összerakott listában Ukrajnát is kiemelték, mint az egyik európai országot, ahol aggasztó mértékben emelkedik a fertőzöttek száma. Június 26-án volt a tetőpont ilyen tekintetben, akkor 1109 fertőzöttet vettek nyilvántartásba, ami súlyosan hozzájárult az összesen 49 000 fertőzötthöz és mintegy 1200 halálos áldozathoz.
A hatóságok ezt követően azt is kilátásba helyezték, hogy ismételten korlátozhatják az emberek mobilitását, mivel a járvány terjedése egyre kevésbé volt az irányításuk alatt. Egyelőre ezt még nem lépték meg, pedig a helyzet egyre kezelhetetlenebb, ahogyan erről több kórházi dolgozó is beszámolt.
Marta Saiko, a Lviv Kórház sürgősségis orvosa háborúhoz hasonlította a helyzetet: „Nagyon kemény, már mindenki kimerült. Teljesen túl vagyunk terhelve, az elmúlt 24 órában tizennyolc beteget hoztak be koronavírus-gyanújával”. A kórház Ukrajna egyik legfertőzöttebb régiójában található, ahol a normál sürgősségi ellátásra szoruló betegek mellett párhuzamosan kénytelenek vírusfertőzötteket is kezelni.
A kórház elmondása szerint 50 férőhelyet tudtak biztosítani a fertőzötteknek, ami kevesebb mint három nap alatt teljesen megtelítődött. Dr. Saiko szerint nagyon súlyos az állapota a betegeknek, akiket beszállítanak, ezzel együtt már az osztály állapota is hasonlóan súlyos, már egy beteg például életét veszítette.
Nataliya Timko, ugyanezen kórház egyik fő epidemiológusának bevallása szerint az első hullám során sokkal súlyosabb állapotokra számított, amit szerencsésen el tudtak kerülni a szigorú karantén-szabályok miatt, viszont szerinte „sokan megfeledkeztek a karanténról”, például nem viseltek maszkot, ami nagyban hozzájárulhatott ahhoz, hogy elszabadult a pokol.