Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Németország elmagyarázta, miért nem lehet egyelőre kitiltani az orosz földgázt

Robert Habeck, Németország gazdasági minisztere kifejtette, miért nehéz jelenleg az orosz gázfüggőséget egyik napról a másikra elengedni.

...svg content...Az Északi Áramlat 2 (Nord Stream 2 AG) elnevezésû, az Oroszországot Németországgal összekötõ gázvezeték kivitelezéséért felelõs vállalat logója a cég svájci székházának bejárati ajtaján, Zugban 2022. március 1-jén. Az Ukrajna elleni orosz támadást követõ szankciók miatt a vállalat 140 embert bocsátott el. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai mûvelet végrehajtását Ukrajnában. MTI/EPA/Keystone/Phillip Schmidli
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Habeck a Frankfurter Allgemeine Zeitung vasárnapi számának adott interjújában beszélt arról, hogy minél hamarabb ki kell vezetni az orosz energiaimportot a gazdaságból, amelyet hosszabb távon zöldenergiával, rövidtávon alternatív forrásokkal kell megoldani:

„Ha már évekkel ezelőtt komolyan vettük volna a klímavédelmet, most nem lenne energiagondunk. Rövidesen olyan országokba utazok, amelyek cseppfolyósított földgázt és hidrogént állítanak elő, Norvégiától Katarig. Rövidtávon LNG-vel, középtávon hidrogénnel kell bővíteni opcióinkat”

A gazdasági miniszter elmondta, hogy megért mindenkit, akik azonnali embargót követelnek Putyin brutális háborús agressziójára, de ez egyáltalán nem olyan egyszerű döntés, ugyanis egy egész ország érdekét kell figyelembe venni:

Muszáj figyelembe venni, hogy a döntéseinknek milyen következményei lesznek ránk nézve. Ez nem arról szól, hogy kis egyéni kényelmet feláldozunk, ez nagyon mély megszorítás lenne, gazdaságilag és társadalmilag is”

„Egy azonnali tilalommal komoly ellátási gondjaink lennének következő télen, a gazdaság zuhanni kezdene és magas lenne az infláció, több százezer ember elvesztené a munkáját, illetve többeknek az áram és a fűtés is megfizethetetlen lenne. Olyan szankciókat kell hozni, amiket mi is kibírunk”

Hozzátette: mindennap és sokszor éjjelente is azon dolgozunk, hogy csökkentsük függőségünket az orosz gáztól, olajtól és széntől. Minden nap, sőt, minden órában búcsút intünk valamilyen orosz importtól.

Habeck a következővel folytatta: ha sikeres lesz a tervünk, akkor már ősszel megszabadulhatunk az orosz széntől és év végéig az orosz olajtól. A gázzal bonyolultabb a helyzet, mert nincsenek LNG-import kapacitásaink. Nagy nyomás alatt próbálunk mindent összehozni.

A gazdasági miniszter megjegyezte, hogy egy LNG terminált öt évbe telik megfelelően felépíteni, azonban most jelenleg különböző befektetőkkel tárgyalnak, akiknek akár azonnal kiadnák a létesítési engedélyt, hogy ezen a téren is javuljanak a kapacitások.