Hangyák szimatolják ki a rosszindulatú rákos elváltozásokat
Egy francia kutatócsoport lenyűgöző koncepcióval állt elő, rájöttek ugyanis, hogy a kiképzett hangyák hatékonyak lehetnek a rák kimutatásában.
Mindannyian jól ismerjük a kutyák rendkívüli szaglóérzékelését. Az ebeket évek óta használják olyan dolgok felkutatására, mint a kábítószerek és robbanóanyagok, de újabban a betegségek, például a rák, a malária vagy akár a koronavírus kiszimatolásában való lenyűgöző képességük miatt is tanulmányozzák őket.
Egy keresőkutya kiképzése és tartása rendkívül lassú és drága vállalkozás, mivel akár évekig is eltarthat a felderítésre való kiképzés, ezért a kutatók újabban más élőlények, például egerek, méhek és sáskák felé fordultak.
A CNRS tudományos folyóiratban megjelent tanulmány a Formica fusca nevű hangyafaj kiképzésének megvalósíthatóságát vizsgálta. A hangyákról már korábban kiderült, hogy képesek bizonyos illékony szerves vegyületek (VOC) felderítésére; korábbi tanulmányok szerint a rákos megbetegedések típusai ezen eljárással effektíven azonosíthatók.
Az előzetes tesztek kétféle mellráksejtre összpontosítottak, melyek közül mindkettő eltérő VOC-profillal rendelkezett. A kutatók mindössze három célzott teszt során hatékonyan meg tudták tanítani a hangyákat arra, hogy megkülönböztessék a rákos és az egészséges sejteket, olyan pontossággal, mint ahogyan azt a közelmúltban kutyákkal végzett vizsgálatokban tapasztalták.
Korábbi tanulmányokra hivatkozva azt feltételezik, hogy bizonyos hangyafajok a kutyáknál precízebben is képesek lehetnek felismerni a rákos sejteket, mielőtt a kondicionált reakcióik elkezdenek elmaradni, ezáltal költséghatékonyabb felderítő eszközzé válhatnak bármely más, hasonló célokra használt állattal szemben.
Habár az eredmények ígéretesek, a tanulmány csak egy előzetes demonstráció, a korábban felállított koncepció bizonyítása, így nyilvánvalóan még számos akadályt kell megoldani, mielőtt a rovarokat ténylegesen felhasználhatnák az orvosi diagnosztikában.