Több mint harminc kráter keletkezett egy óriási aszteroida becsapódása után
Egy gigantikus űrszikla becsapódása olyan hatalmas krátermezőt hagyott maga után a Földön, amire eddig csak más bolygókon láthattunk példát.
Wyoming állam délkeleti részén bukkantak rá korábban egy több mint harminc kráterből álló, geológiai képződményekből álló komplexumra, amely körülbelül 280 millió évvel ezelőtt keletkezett.
A Geological Association of America tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban azt vizsgálták, pontosan milyen jelenségek idézhették elő ezen kráterek létrejöttét, illetve további hatvan másik helyszínt is tüzetesebben górcső alá vettek, hogy megnézzék, befolyásolhatta-e környezetük alakulását a becsapódás.
Először úgy gondolták, az aszteroida darabjaira hullhatott az atmoszférában, majd az így képződött meteorok irányítatlanul a Földbe zuhantak, ám későbbi kutatások során kimutatták, hogy a kráterek többsége egy meghatározott területen belül, elliptikus alakban csoportosult.
Mindez arra utal, hogy másodlagos becsapódási helyekről van szó, amelyek mind az eredeti ütközés által létrehozott központi, elsődleges kráter körüli törmelékekből és kőzetmaradványokból formálódtak.
A kiindulási forráskráter megtalálása viszont rendkívül nehéz feladat lesz: a kutatásokból kiderült, a struktúra mélyen eltemetve szunnyadhat az üledékes kőzetréteg alján, valahol a Wyoming-Nebraska határ közelében, a Denver-medencének nevezett térségben.
Becslések szerint a képződmény nagyjából 50-65 kilométer átmérőjű lehet, így ha sikerülne rábukkanni, azzal a világ második legnagyobb kráterét fedeznék fel a dinoszauruszok kipusztulásáért felelős aszteroida után fennmaradt, Yucatán-félszigeten található, mintegy 150 kilométer széles becsapódási helyszín után.