Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Bemutatták a NASA aszteroida-elhárító űrágyúját, amivel megfékezhető az apokalipszis

Komoly veszélyeket hordoznak magukban a Naprendszerben keringő, hatalmas méretű űrsziklák, hiszen ha keresztezik a Föld pályáját, akár a bolygón kialakult életet is megsemmisíthetik.

...svg content...Pixabay
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Pi – Terminális védelem az emberiségért néven futó védelmi projekttel a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem mérnöke, Philip Lubin állt elő, elképzelése pedig annyira sikeresnek bizonyult, hogy a tervet felvették a NASA Innovatív Fejlett Koncepciók (NIAC) programjának első fázisába.

Az aszteroida eltérítése helyett a Pi-t úgy tervezték, hogy könyörtelenül elpusztítsa a Földet veszélyeztető űrsziklákat, mégpedig úgy, hogy sörétes puskalövésre hasonlító, golyószerű, rúd formájú tölteteket irányíthatnak rájuk, melynek hatására sokkal kisebb darabokra törhetnek szét, amik nem sokkal később eléghetnek a Föld atmoszférájában. Soron kívül Kigyulladt egy orosz utasszállító repülőgép a landolást követően Törökországban (videó)

Lubin szerint a Pi-rendszert rögzített, vagy akár Hold körüli pályára állítható, ezenfelül Földünk hűséges követőjének felszínére is telepíthető. Mivel a Holdon nincs légkör és sokkal kisebb a gravitáció, ezért a fenyegető aszteroidák nagy hatótávolságú optikai vagy közeli infravörös érzékelő rendszerekkel perceken belül detektálhatók és elpusztíthatók.

Lubin számításai alapján egy 50 méteres űrsziklát mindössze öt órával a Földbe való becsapódás előtt el lehetne fogni. Egy ilyen méretű objektum körülbelül 10 megatonnás erejével – ami nagyjából az 1908-as tunguszkai robbanás nagyságrendjének felel meg – képes lenne egy várost elpusztítani.

Egy 100 méter átmérőjű aszteroidát, amely 100 megatonnás robbanást okozna, egy nap alatt be lehetne cserkészni. Még a 2029-ben a Föld mellett elhaladó, világvége-aszteroidaként beharangozott Apophis kisbolygó sem lenne ellenfél – 10 nap elég lenne a 370 méter átmérőjű kozmikus kődarab elfogásához.

A kisebb sziklákat, mint például a 2013-ban Cseljabinszk felett felrobbant 20 méteres meteort, akár 15 perccel a becsapódás előtt is el lehetne csípni, ezáltal elkerülhetnék az épületek károsodását és az emberek sérülését, amelyeket az említett eseménynél tapasztaltak.