Bubópestis veszélye miatt karantén alá helyezték Mongólia egyik régióját
Ismét felütötte fejét Ázsiában a középkorban csak fekete halálként emlegetett agresszív baktérium.
Ismét felütötte fejét Ázsiában a középkorban csak fekete halálként emlegetett agresszív baktérium.
Egy orosz határhoz közeli területet kénytelenek voltak izolálni a mongol egészségügyi hatóságok, miután két embernél kiderült, hogy mormotahús fogyasztása révén elkaphatták a veszedelmes pestist. Az eset a nyugati Khovd tartományban történt, ahol sokan még mindig jurtákban élnek és nomád életmódot folytatnak.
Az egyik érintett személy azóta kritikus állapotban fekszik a kórházban. A Mongol Nemzeti Fertőzési Központ (NCZD) szerint a laboratóriumi tesztek bebizonyították, hogy mindkét páciens az úgynevezett mormotapestis kórokozójától betegedett meg.
Az NCZD bejelentette továbbá azt is, hogy karantén alá helyezték a tartomány fővárosát és a régió nagyobb kerületeit, melyek körülbelül 500 kilométerre vannak a dél-szibériai Tuvai és Altaj Köztársaságtól.
A szervezet jelenleg azokat az egyéneket ellenőrzi, akik a két érintettel kapcsolatba kerültek az elmúlt időszakban. Eddig összesen 504 kontaktust vizsgáltak meg, rajtuk kívül pedig további 146 ember mintáit analizálták.
Az általában szúnyogok által terjedő bubópestis egy rendkívül agresszív bakteriális fertőzés, amely az áldozatokat 24 órán belül képes megölni. Nem ez az első eset Mongóliában – 2019 májusában szintén kitört egy helyi járvány, miután az egyik férj és feleség ugyanúgy kontaminált mormotahúst evett.
A pestisnek a fejlődő országokban évente még mindig 2 ezer ember esik áldozatául, ami viszont sokkal kedvezőbb adat a 14. századi 50 millió halotthoz képest.