Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

„Az orosz invázió nem történt volna meg, ha Ukrajnának lenne még atomfegyvere”

Szvetlana Zaliscsuk, az ukrán kormány egyik külpolitikai tanácsadója elmondta, hogyan lehetett volna elkerülni az Oroszország által indított inváziót.

...svg content...Tûz pusztít egy épület tetõszerkezetében egy orosz támadást követõen a Kijev közelében lévõ Irpinyben 2022. március 4-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai mûvelet végrehajtását Ukrajnában. MTI/AP/Oljakszandr Ratusnyak
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A tanácsadó szerint ugyanis Oroszország nem indította volna meg az inváziót abban az esetben, ha Ukrajna nem adta volna fel a kilencvenes években a teljes atomfegyver-arzenálját – fogalmazott a Sky Newsnak.

Ukrajna egykoron több ezer atomfegyvernek adott otthont, azonban az 1994-es Budapesti Megállapodással, biztonsági garanciákért cserébe a teljes arzenáljáról lemondott. Ezeket a garanciákat viszont kétség nélkül Oroszország megsértette. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Zaliscsuknál pedig a Sky News riporterei rá is kérdeztek, hogy az események fényében hiba volt-e Ukrajnától, hogy a teljes nukleáris arzenálját feladta és a tanácsadó egyértelmű választ adott a kérdésre:

„Igen, nem is fér ehhez kétség. Ha mi atomfegyverek tulajdonosai lennénk, ez a háború nem indult volna el, ezt a tragédiát nem tapasztaltuk volna meg. Érinthetetlenek azok a hatalmak, akiknek van atomfegyverük, semmilyen hadsereg nem mer velük szembeszegülni, mert az atomháború az egész világra veszélyt jelent”

Zaliscsuk rávilágított, hogy miközben feladták az összes atomfegyverüket, a Budapesti Megállapodást teljes mértékben megszegték, pedig szerinte ha volna szüksége egy európai országnak biztonsági garanciákra, az éppen Ukrajna:

„Ha van egy ország a világon, amely biztonsági garanciákat követelhet, az éppen Ukrajna, mert pontosan azért adtuk fel az atomfegyvereinket, mert biztosítottak minket a világhatalmak, hogy megvédenek minket, bármi is történjen”

Nem érdemes elfelejteni azonban, hogy nem mindegy a megállapodás megfogalmazása: a Budapesti Megállapodásban ugyanis az ukránokat csak biztosították a biztonságról és nem garanciát adtak rá, ami jogilag teljesen eltérő, mert az előbbinek nincs jogi kötőereje, így betartatni sem lehet.