Apró implantátumokkal eltávolíthatóak a rosszindulatú daganatok
Kifejlesztettek újfajta, beültethető, gyöngyszerű szerkezeteket, melyek célzottan bejuttathatják a rákgyilkos vegyületeket a szervezet azon pontjaira, ahol szükség van rájuk.
A rák immunterápiás kezelésének legújabb, ígéretes formája mögött álló biomérnökök valóságos „gyógyszergyárként” írják le az implantátumot, mivel ha egyszer már a helyére került, képes magától tovább termelni a daganatok kiirtásához szükséges molekulákat – olvasható a Rice Egyetem beszámolójában.
Az implantátumok apró, gombostűfej nagyságú gyöngyökből állnak, amelyek gondosan kiválasztott sejtekkel vannak megtöltve, valamint védőburokba vannak zárva. A gyöngyökben található sejteket úgy alakították ki, hogy az interleukin-2 nevű természetes vegyületet termeljék, ami a fehérvérsejteket rák elleni küzdelemre készteti.
Első körben laboratóriumi kísérletek során tesztelték a gyöngyöket, melyek során hashártyán belüli tumorok mellé helyezték őket, és megállapították, hogy szelektíven interleukin-2 termelődést idéztek elő a daganaton belül.
Ezután előrehaladott petefészekrákban és vastagbélrákban szenvedő egereken végzett vizsgálatok következtek. Az apró implantátumok ismét jól teljesítettek, mindössze hat nap leforgása alatt elpusztították a daganatokat a rágcsálókban, nem mellesleg szivárgást sem mutattak, ami azt jelenti, hogy nem mérgezték meg az egészséges sejteket.
Kutatók bebizonyították, hogy a védőburok kulcsfontosságú szerepet játszik a gyöngyök működésében, ugyanis olyan anyagokból tevődik össze, amiket bár az immunrendszer idegen molekulaként ismer fel, azonban csak olyan fenyegetésként jelöli, amivel csak egy bizonyos idő eltelte után kell foglalkozni, ez pedig biztosítja, hogy a kezelés ne folytatódjon a végtelenségig, és ne forduljon a szervezet önmaga ellen.