Lavrov: Oroszország nem hagyja, hogy Ukrajnának atomfegyverei legyenek
Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere az Al Jazeerának adott interjújában beszélt ismételten az ukrán atomfegyverek veszélyéről.
Ukrajna egykoron a harmadik legnagyobb atomhatalomnak minősült, miután a Szovjetunió összeomlásával a területükön maradtak a készletek. Ezt mind a nyugati, mind a keleti hatalmak érzékelték, hogy nem jó helyzet, ezért rögtön tárgyalásokba kezdtek.
Az 1994-es Budapesti Megállapodással viszont Ukrajna leszerelte az összes atomfegyverét, cserébe pedig biztonsági garanciákat kért és kapott, hogy sem Nyugatról, sem Oroszország felől nem fogja támadás érni őket.
Mivel Oroszország háborút indított Ukrajna ellen, ezzel gyakorlatilag felrúgták a Budapesti Megállapodást, amely miatt felmerült akár az is, hogy Kijev is kilép belőle és megpróbál szerezni atomfegyvert – ez azonban nem valószínű, még az ukrán kormány sem rajong az ötletért.
Vlagyimir Putyin ennek ellenére már hivatkozott a háború előtti napokban az ukrán atomfegyverekre, most pedig Szergej Lavrov külügyminiszter jelentette ki, hogy ez az egyik oka a „különleges katonai hadműveletnek” – idézte a TASS.
Ezzel Oroszország kommunikációja kísértetiesen hasonlít az Egyesült Államok kommunikációjára az iraki háború előtt, amikor arról beszéltek, hogy Szaddam Husszein tömegpusztító fegyvereket szerzett be. Ez Irak esetében is kiderült, hogy nem igaz, Ukrajna esetében pedig nyilvánvalóan nem igaz.