Az orosz technológiai iparban dolgozók ezrei írták alá az ukrajnai invázió elleni petíciót
A petíciót szombat estig több mint 10 ezren írták alá, amelyben felszólítják az orosz kormányt, hogy állítsa le az ukrajnai katonai hadműveleteket.
A petíciót tegnap estig több ezren írták alá, mindössze két nappal azután, hogy Natalja Lukjancsikova, aki egy jelentős orosz technológiai vállalatnál dolgozik, létrehozta és közzétette a Facebook oldalán, a szövegezésből pedig kiderül, hogy az orosz IT-ipar alkalmazottai „kategorikusan ellenzik az Orosz Föderáció fegyveres erői által kezdeményezett katonai műveleteket Ukrajna területén”.
Arra is kitérnek, hogy „indokolatlannak tartanak minden olyan erőfitogtatást, amely háború kitöréséhez vezethet”, valamint felszólítják a kormányt arra, hogy visszavonják mindazon döntéseiket, amelyekkel emberi veszteségeket okozhatnak mindkét oldalon.
Ez a petíció a legújabb példa arra, hogy belső ellenállást tanúsítanak az invázióval szemben, emellett több neves humorista, televíziós személyiség és politikai elemző szólalt fel nyíltan a háború ellen, továbbá csütörtökön több ezer orosz tiltakozott országszerte.
47 városban 1700 polgárt tartóztattak le, mivel a spontán tömegtüntetések Oroszországban illegálisnak számítanak, emellett börtönbüntetéssel és pénzbírsággal sújthatják őket. Lukjancsikova viszont abban bízik, hogy a kollektív fellépés megoldást jelenthet, legfőképp akkor, ha az emberekhez így eljut az az információ, hogy nincsenek egyedül – írta a Washington Post.
Oroszországban nagy múltra tekint vissza a technológiai innováció, az IT-szektor pedig az ország gazdaságának kulcsfontosságú részét jelenti, 2019-ben például 1,3 millió ember dolgozott az iparágban. Vitalik Buterin orosz származású kanadai programozó és író, aki az Ethereum egyik társalapítója, még gyerekkorában települt át Észak-Amerikába a családjával, Twitteren pedig azt írta, hogy a háború „az ukrán és az orosz nép elleni bűncselekmény”.
A számítógépes chipipar az amerikai szankciókra reagálva leállítja az Oroszországba tervezett szállításaikat, Alexander Tomas, egy nagy informatikai cég dolgozója pedig úgy nyilatkozott, hogy a nyugati országok Oroszország elleni szankciói nem az ország gazdag elitjére sújtanak majd le, hanem az orvosokat, tanárokat, nyugdíjasokat fogják hátrányosan érinteni, akiknek ezáltal még kevesebb pénzük lesz a megélhetésre.