Kína valószínűleg hazudik a Holdba zuhanó rakétáról
Szakértők sem tudják, pontosan mi történhet azzal a rakétával, amely irányítatlanul száguld Földünk hűséges követőjének felszíne felé.
Még januárban kezdődött a kalamajka, amikor a Project Pluto munkatársa, Bill Gray megfigyelt egy rakéta formájú objektumot, amiről bebizonyosodott, hogy zuhanórepülésben tart a Hold felé.
Gray kezdetben a tárgyat egy elhagyott SpaceX modulként azonosította, ám néhány hét múlva korrigálta észlelését, és elmondta, valójában a kínai Csang–o-5-T1 hordozórakétára hasonlít a tárgy, ami a kínai űrhivatal 2014-es Hold-missziójából származik.
Peking cáfolta az állítást, egy közleményben kijelentették, a küldetés összes szakasza teljesen elégett, amikor belépett a Föld atmoszférájába.
Most azonban Gray rákontrázott korábbi felismerésére, és azt írta, számos, bonyolult pályaegyenlet és egyéb komplex kalkulációk alapján kétséget kizáróan meggyőződött arról, hogy az objektum nem más, mint a kínaiak egysége – számolt be az eseményekről a Space News.
A portál megkereste az Arizonai Egyetem docensét, Vishnu Reddyt is, aki a Space Domain Awareness laboratóriumának egyik professzora. A szakember elmondta, egyetért kollégájával, aki szerint a Csang–o-5-T1-ről van szó, ami előreláthatólag 2022. március 4-én ütközhet neki a Hold talajának.
„Vettünk egy spektrumot, és összehasonlítottuk a kínai és a SpaceX típusú rakétákat. Megállapítottuk, hogy egyezés mutatkozik a Csang–o-5-tel, ez pedig a lehető legjobb bizonyítékunk a jelenlegi helyzetben” – magyarázta a csillagász.