Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az évtized legveszélyesebb aszteroidájának hitték minden idők legszelídebb űrszikláját

Csillagászok idén januárban átéltek néhány feszült pillanatot, amikor egy újonnan felfedezett aszteroidáról napokon keresztül azt hitték, elhozhatja a földi apokalipszist.

...svg content...Twenty20
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A 2022 AE1 néven ismert űrsziklára január 6-án bukkantak az ESA Földközeli Objektumok Koordinációs Központjának (NEOCC) részét képező Asteroid Orbit Determination (AstOD) automatizált rendszer segítségével, és azt prognosztizálták, hogy a körülbelül 70 méter széles kozmikus kődarab 2023. július 4-én a Földbe csapódhat.

A rendszer általában kiszámítja, hogy az egyes objektumok pontosan hol helyezkednek el a Palermo-skálán, ami a becsapódás potenciális veszélyét méri – 0 a háttérben lévő veszélyességi minimumot jelzi; minél nagyobb a szám, annál fontosabb nyomon követni az univerzumban száguldozó égitesteket. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

Szerencsére ritkán találnak pozitív értékkel rendelkező tárgyakat, de ha még is megtörténne, általában gyorsan kizárják az ütközés lehetőségét. Ez történt például az Apophisszal is, amit 1,1-es mutatóval láttak el, és esetleges 2029-es „kozmikus randevút” jeleztek előre, ám azóta kiderült, a kisbolygó a következő évszázadban sem jelent majd veszélyt a Földre.

A Palermo-skálán a -2-nél kisebb értékű aszteroidák azok, amelyeket figyelmen kívül lehet hagyni, mivel rendkívül alacsony esély mutatkozik esetükben arra, hogy nekiütközzenek bolygónknak, a -2 és 0 közötti űrsziklák viszont alapos kivizsgálást igényelnek, a 2022 AE1-et pedig -1,5-re becsülték, ami nem véletlenül aggasztotta a kutatókat.

Január 11-re az aszteroida Palermo-értéke már -0,66-ra nőtt, ezáltal a 2009 óta Földünket megközelítő legkockázatosabb és legveszélyesebb űrsziklává vált, és azt várták tőle, hogy 2023 nyarán akkora pusztítást okozhat, mint amekkorát utoljára a rejtélyes tunguszkai események során észleltek.

Végül az ESA csillagászai pontosítottak a prognózisaikon, és kiszámolták, hogy jövő júliusban 10 millió kilométerre húzhat el a 2022 AE1 bolygónk mellett, így mindenki fellélegezhet: nem kell tartanunk attól, hogy megsemmisül az emberiség, saját magunkra jóval veszélyesebbek vagyunk.