Így telt az ukrán civilek számára a háború első éjszakája (képek)
Sokan az óvóhelyeken próbálták álomra hajtani fejüket, mások kétségbeesve, bőröndökkel felpakolva menekültek Kijevből.
Előző éjjel még saját ágyukban aludták az igazak álmát, csütörtökön azonban már a metróállomásokon kerestek menedéket az ukránok a háború első éjszakáján. A családtagok összebújva melegedtek és egymást vigasztalták, miután egész nap bombák záporoztak országukra.
A védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a keleti donyecki régióban még heves ágyúzások zajlottak, miközben a lakosok menedékbe húzódtak. A katonai agresszió miatt a földalatti állomások éjjel-nappal óvóhelyként szolgálnak majd. Vitalij Klicsko polgármester este 10 óra után kijárási tilalmat rendelt el Kijevben, a közlekedés pedig egyik napról a másikra leállt.
Miközben egyesek pihenni próbáltak, mások kétségbeesve, bőröndökkel felpakolva keresték a városból a kiutat. A buszpályaudvarokon hosszú sorok, a főutakon pedig órákig tartó torlódások alakultak ki – számolt be a Metro.
Bár az orosz hadsereg azt állítja, nem fenyegeti a polgári lakosságot, és kitart amellett, hogy nem céloz városokat és nem használ precíziós rakétákat, mégis szörnyű vérontás folyik Ukrajnában. Keleten több várost is sújtottak, és elfoglalták Csernobilt, a világ legpusztítóbb nukleáris katasztrófájának helyszínét.
A veszteségek mellett egy pillanatra a remény is felcsillant, mikor az ukrán csapatok visszafoglalták a Hostomel repülőteret Kijev északnyugati külvárosában. A reptér feletti ellenőrzés kulcsszerepet játszhat abban, hogy Oroszország támadást intézzen a főváros ellen.
Boris Johnson és Joe Biden új szankciókat léptetett életbe a Kreml ellen, az amerikai elnök pedig azt üzente, „a szabadság győzni fog”, Vlagyimir Putyin azonban figyelmeztette a világ vezetőit, „a történelem legsúlyosabb következményeivel kell szembenézniük”, amennyiben beavatkoznak. Oroszország több mint ezer tüntetőt is őrizetbe vettek, miután mintegy 50 városban utcára vonultak, hogy vezetőjük ellen tiltakozzanak.