Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kenyérhiány is lehet, ha az orosz-ukrán válság tovább fokozódik

Ukrajnát „Európa éléskamrájának” is nevezik jelentős élelmiszerexportja miatt, ha pedig az oroszokkal zajló háborúskodás eszkalálódik, az élelmiszer- és fémexportban is fennakadások lehetnek.

...svg content...Fotó: Twenty20
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

Az orosz-ukrán válság következtében tovább emelkedhet az olaj és a földgáz világpiaci ára, emellett a nikkel, az árpa, és a búza szállításában is fennakadások jöhetnek, ha tovább fokozódik a konfliktus, mivel Ukrajna és Oroszország együtt a világ búzaexportjának 29 százalékát teszi ki.

Alan Holland, a Keelvar alapítója és vezérigazgatója szerint zabból és kukoricából is komoly exportőrnek számít Ukrajna, s bár az aratásig még van néhány hónap, a konfliktus további romlása akár kenyérhiányt is okozhat időn ősszel Európában, további szignifikáns áremelkedést hozva magával. Soron kívül Nagyon jól járnak a SZÉP-kártyások: jön az új zseb és a megemelt keretösszeg

Dawn Tiura, a Sourcing Industry Group elnöke hozzátette, hogy az ukrán hrivnya gyengülése megdrágíthatja az ország kivitelét, az export akadozása pedig Európa mellett a Közel-Keleten és Afrikában is gondot okozna, emellett Kína is jelentős felvevőpiacnak számít az ukrán kukoricára vonatkozólag.

Per Hong, a Kearney szenior szakértője felhívta rá a figyelmet, hogy a búza év eleje óta 12 százalékkal, a kukorica pedig 14,5 százalékkal drágult, ha viszont az oroszok elfoglalják az ukrán termőterületeket, a mezőgazdasági árak további növekedése ársokkhoz vezethet – írta a Portfolio.

Ukrajna a hadseregbe szólította hadműveleti tartalékosait

Ukrajna fontos szereplő a világpiacon nyersanyagok és vegyi anyagok tekintetében, Oroszország pedig a világ rézkészletének 10 százalékát birtokolja, valamint számottevő kivitele van nikkelből és platinából, amelyek hiánya elsősorban az elektromos autók akkumulátorai és a háztartási elektronikai berendezések esetében mutatkozna meg.

A szakemberek úgy vélik, Németország lehet a konfliktusok éleződésének legnagyobb vesztese, mivel az ország feldolgozóipara nagyrészt az orosz földgázra és az abból készült villamosenergiára épül, így a német gyárak is veszélybe kerülhetnek, korlátozások is lehetnek a termelésben, ha az orosz-ukrán helyzet nem mérséklődik.