Gömböc alakú, lenyelhető covid-vakcinát mutattak be magyar kutatók
Lenyelhető koronavírus elleni védőoltás fejlesztésébe kezdtek az amerikai MIT egyetemen, ami gömböc formája révén képes bejuttatni az oltóanyagot a szervezetbe.
Két magyar tudósnak köszönhető a forradalmi találmány, a koronavírus elleni lenyelhető vakcina – olvasható az RTL beszámolójában.
A tudósoknak a gömböc formára esett a választásuk, amit 2007-ben alkotott meg Domokos Gábor építészmérnök. A szóban forgó alak homogén, mono-monostatikus geometriai forma, mely speciális alakja miatt szinte mindig talpra áll, vagyis egyetlen egyensúlyi ponttal rendelkezik.
A gömböc alakú tabletta önmagától képes a megfelelő irányba fordulni, mintegy keljfeljancsi, ezenfelül mikroszkopikus tű segítségével beinjektálja a szövetekbe a kapszulában található anyagot.
Először az MTI-n inzulin vérbe juttatását fejlesztették, most viszont a koronavírus elleni vakcina szervezetbe juttatásán dolgoznak. A lenyelhető kapszula nemcsak a hagyományos tűszúrás elkerülését teszi lehetővé, hanem elképzelhető, hogy hatékonyabb is lehet, mint az átlagos vakcina.