Dokumentumok igazolják, hogy az USA megígérte az oroszoknak: a NATO nem fog terjeszkedni
Olyan dokumentumok jutottak a német sajtó birtokába, amelyek alátámasztják, hogy Oroszországnak igaza volt egy korábbi kijelentésében.
A Der Spiegel által publikált dokumentum szerint 1991. március 6-án amerikai, brit, francia és német tisztviselők is ígéretet tettek a még éppen talpon lévő Szovjetuniónak, hogy a NATO nem fog terjeszkedni kelet felé.
A dokumentumokban több utalás is történik az úgynevezett 2+4 találkozóra, ahol hivatalosan is egyesítették az NSZK-t és az NDK-t, létrehozva ezzel újra Németországot. Itt a szovjetek állítólag több ígéretet is kaptak a nyugati kollégáiktól a NATO-terjeszkedést illetően:
Seitz és egy brit diplomata egyöntetűen kijelentették, hogy nem fogják felvenni a NATO-ba a kelet-európai országokat, egy általános megállapodás értelmében szerintük ez elfogadhatatlan lenne. Jürgen Hrobog nyugat-német diplomata is megerősítette ezt a dokumentum szerint:
A dokumentumokat a Der Spiegelnek egyébként Joshua Shifrinson, a Boston Egyetem politikatudományi professzora juttatta el, aki a brit archívumba fedezte fel őket. Mint mondta, ugyan titkos jelzővel látták el őket, valamikor feloldották őket a titkosítás alól.
Mint a lap és a professzor is megállapította, a jelenlegi nyilatkozatok ellenére a nyugati országok tényleg megígérték a szovjeteknek, hogy nem fognak terjeszkedni, ezt azonban nyolc évvel később megszegték.
Vlagyimir Putyin még 2021 decemberében egy sajtótájékoztatón jelezte ezt a tényt, akkor úgy fogalmazott, hogy a Nyugat megígérte: a NATO egy centimétert nem fog terjeszkedni kelet felé, azonban látszik, hogy átverték Moszkvát és elkezdtek terjeszkedni.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár akkor hangsúlyozta, a Nyugat sosem tett ilyen ígéretet az oroszoknak, még csak háttéralku sem köttetett erre vonatkozóan. Mint a dokumentumok alátámasztják, mégis történt.
NATO még 1999-ben vette fel tagjai közé Magyarországot, Lengyelországot és Csehországot, ezzel pedig közvetlenül az orosz határokhoz kerültek, ha Kalinyingrádot figyelembe vesszük. A terjeszkedés 2004-ben a balti államokkal folytatódott, amelyek közvetlen az orosz határnál vannak.
Oroszország részben ezért is fogalmazta meg a biztonsági követeléseinek körében, hogy a NATO – tulajdonképpen korábbi ígéretéhez igazodva – vonuljon vissza az 1997-es határokhoz és ne terjeszkedjen a továbbiakban kelet felé.