Kukoricából készült nanorészecskékkel akadályozható meg a rákos daganatok növekedése
Óriási lehetőségeket rejtenek magukban a nanorészecskék, amelyekkel elejét lehet venni a rosszindulatú tumorok burjánzásának.
A Tokiói Tudományegyetem kutatói a rákellenes technológia olcsó és rendkívül ígéretes formáját mutatták be, kukoricából és vízből alkotott eleggyel ugyanis létrehoztak egy „bionanorészecskét”, ami képes elnyomni a tumor növekedését egerekben.
A japán intézmény professzora, Nisikava Makija elmondta, a nanorészecskék fizikai-kémiai tulajdonságainak megváltoztatásával szabályozni lehet azok farmakokinetikáját a szervezetben, ezért is gondolták úgy, hogy érdemes megvizsgálni az ehető növények miniatűr alkotóelemeit.
„A kukoricát világszerte nagy mennyiségben termesztik, natív és genetikailag módosított formában egyaránt – éppen ezért esett a választásunk erre a gabonafélére” – magyarázta a szakember.
A kísérletek során szuperédes kukorica és víz keverékét állították elő, majd az így kinyert kukoricalevet nagy sebességű centrifugába helyezték, és egy 0,4 mikrométeres nyílással ellátott fecskendőn keresztül szűrték. Ezeket a mintákat később ultracentrifugálták, ami lehetővé tette a kutatócsapat számára, hogy kivonják a kukoricából származó, körülbelül 80 nanométer átmerőjű nanorészecskéket.
Az így kapott nanorészecskék tesztelése során megállapították, hogy azokat számos sejt, köztük egerekből származó, rosszindulatú tumorsejtek és RAW264.7 nevű makrofágszerű sejtek egyaránt felvették. Felfedezték, hogy a nanorészecskék még immunválaszt is ki tudtak váltani, és tumorgyilkos ágenseket szabadítottak fel a RAW264.7 sejtekből, emellett jelentős szelektivitást mutattak a daganatos szövetek irányába, és gátolták a növekedésüket.
Egerekbe injektálva hasonló eredményeket értek el, bárminemű mellékhatások nélkül, ám a humán klinikai kísérletekig még rengeteg tesztet el kell végezniük, hogy bebizonyítsák az eljárás biztonságosságát.