Kiderült, kik az igazán gazdagok Magyarországon
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2020-as adatai alapján 265 988 magánszemély vallott be tőkejövedelmet.
Országos átlagban (adó után) 6,75 millió forint tőkejövedelem jutott az átlagos tőkésre 2020-ban, miközben a nettó éves átlagkereset ekkor a KSH adatai szerint 3,2 millió forint volt – olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. közleményében.
Az elemzés alapján az összes magyarországi tőkejövedelem 78 százalékát a legfelső 11 százalék, összesen csupán 30 ezer ember birtokolja, ők fejenként 48 millió forint tőkejövedelmet vihetettek haza 2020-ban.
A 2019-eshez hasonlóan a tőkejövedelmek csaknem Budapesten (35 százalék) és Pest megyében (16 százalék) keletkezett. Szintén magas volt a súlya Hajdú-Bihar megyében (5,5 százalék), míg Nógrád megyének a korábbi adatokhoz hasonlóan egyedüliként volt egy százalék alatti (0,6 százalék) a részesedése.
A teljes keletkezett tőkejövedelmekből nagy arányú volt még Bács-Kiskun megye, Győr-Moson-Sopron megye, illetve Fejér-megye részesedése (együtt 14 százalék). Ellenben alacsony (2 százalék alatti) volt ez a részesedés Vas, Tolna, Békés, Heves és Zala megyékben.
Települési szinten a tőkések legnagyobb része Budapesten és a megyei jogú városokban él (46 százalék), csaknem harmaduk (32 százalék) városokban, kevesebb mint negyedük (22 százalék) pedig községekben. A tőkejövedelmek megoszlása alapján Budapest és a megyei jogú városok súlya együtt 55% százalék.