Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kegyetlen állatkísérletekkel hozták kapcsolatba Elon Musk biotechnológiai cégét

A feljegyzések szerint a majmok szélsőséges szenvedést tapasztaltak a nem megfelelő gondozás és a rendkívül invazív kísérleti fejimplantátumok miatt.

...svg content...Fotó: VeraNovember / Twenty20
Technológia

Czinder Tímea

Szerkesztő

A Felelős Orvosok a Felelős Gyógyászatért (PCRM) nevű állatvédő szervezet azzal vádolja Elon Musk cégét, a Neuralinket, agyimplantátuma tesztelése közben kegyetlen fájdalmaknak tett ki kísérleti majmokat. A csoport birtokába jutott feljegyzések szerint az állatok szélsőséges szenvedést tapasztaltak a nem megfelelő gondozás és az erősen invazív beavatkozás következtében.

A vádak középpontjában álló kutatás a davisi Kaliforniai Egyetemhez kapcsolódik, amely szövetségi főemlőskutató intézményt üzemeltet. A PCRM azt állítja, nyilvános adatkéréssel mintegy 700 oldalnyi dokumentumhoz jutott hozzá, beleértve az állatorvosi feljegyzéseket és boncolási jelentéseket is. A feljegyzések a Neuralink tulajdonában lévő 23 majomra vontkoznak, amelyeket 2017 és 2020 között az UC Davis épületében tartottak kísérleti célból. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A csoport az állatjóléti törvény kilenc pontjának megsértésével vádolja a Neuralinket, az előírás szerint ugyanis a kutatók kötelesek minimálisra csökkenteni az állatok fájdalmát, szorongását és napi megfigyelését, valamint a kutatás során állatorvos közreműködése is szükséges, hogy tanácsot adjon az érzéstelenítés alkalmazásával kapcsolatban.

A PCRM példákat is felsorolt, amelyek a majmok szükségtelen szenvedését sejtetik; egy majomnak például hiányoztak az ujjai és lábujjai, ami öncsonkításra vagy más, meghatározatlan traumára utal.

Jeremy Beckham, a PCRM érdekképviseleti koordinátora elmondta, a 23 majomból 7 maradt életben, amelyeket átszállítottak egy Neuralink létesítménybe, miközben Musk cége megszakította a kapcsolatot az egyetemmel. Az állatvédő szervezet mindkét intézmény felelősségének vizsgálatát követeli – számolt be az Insider.

A Neuralink egy olyan eszközt fejleszt, amelyet az emberek agyába ágyaznának be az agyi tevékenységek megfigyelése és potenciális stimulálása érdekében. Az eszköz egy mikrochipből és vezetékből áll, amelyeket a páciens koponyáján keresztül vezetnének be az agyba.

A cég majmokat használ a technológia fejlesztésének bemutatására, áprilisban például közzétett egy videót, amelyen az egyik állat Neuralink eszközzel használja a Pong nevű játékot. Elon Musk azt reméli, még ebben az évben megkezdődhet az emberekkel történő tesztelés is.

A PCRM csütörtökön indított pert az UC Davis ellen, mondván, az egyetem továbbra is visszatartja a majmokról készült kutatási anyagokat. Az UC Davis azt állítja, ezek az anyagok a Neuralink magáncéghez tartoznak, amelyet az egyetem „alaposan áttekintett és jóváhagyott”, az állatkutatás során pedig minden vonatkozó törvényt és előírást betartott.

A Neuralink még nem kommentálta az eseményeket.

Orbán Viktor elmondta, mi lesz Ukrajnával, ha az USA kiszáll a háborúból

Orbán Viktor a Kossuth Rádióban nagyon egyértelműen fogalmazott Ukrajnáról, a háborúról az USA kapcsán.