Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Guardiola szerint ezért sokkal nehezebb meccseket nyerni, mint 13-14 évvel ezelőtt

A Manchester City edzője szerint mindenki a győztest utánozza, de a futball nem csak „másolás és beillesztés“. 

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Carl Recine
Sport
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Josep Guardiola a Sky Sports-nak adott interjújában elemezte a labdarúgás helyzetét, hogy mennyit változott az elmúlt évek során a felkészülés, ennek a kapcsán pedig elmondta, hogy ma már sokkal nehezebb dolga van, amikor akkor, amikor a Barcelona edzője lett. 

„El sem tudod képzelni, milyen kemény munka folyik a színfalak mögött, ezért sokkal nehezebb most meccseket nyerni, mint amikor 13 vagy 14 évvel ezelőtt elkezdtem“ – kezdte.  Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Azonban az eredményei nem erre utalnak, viszont sokat sejtet, hogy José Mourinho és Rafa Benitez is nemrég vesztették el állásukat a Premier League-ben, miközben mindketten nagy sikereket tettek le az asztalra. 

„Az olyan fiatalabb menedzserek, mint Steven Gerrard és Frank Lampard, akik játékosok voltak, amikor én menedzser lettem, hihetetlenül jól felkészültek. Kíváncsiak és értik, amit csinálnak. Tanulmányozzák az okokat, támadásban és védekezésben egyaránt. Ez részben a mostani létesítményeknek köszönhető, a drónoknak, a nagy látószögű kameráknak, az adatbázisoknak, ezek után menedzserként könnyedén meghozhatod a döntéseket.“

Elemezte a helyzetet, amely évről-évre változik, fejlődik, majd kiemelte, hogy vannak olyan csapatok, amelyeket nagyon szeret nézni, ugyanis tudják, hogy mit akarnak, ráadásul ezt sikerül is megvalósítaniuk. 

„Az a jó a Premier League-ben, hogy öt-hat különböző módon lehet játszani, és ha jól csinálod, akkor működik. Nem egy séma van, a csapatok akár egy meccsen belül is játékrendszert váltanak, ha van egy probléma, amit meg kell oldani.“

Ennek ellenére nem szívesen ismeri el, hogy olyan irányba halad az angol bajnokság focija is, amelyet leginkább az ő sikerei népszerűsítenek, ugyanis az elmúlt évek során folyamatosan csökkentek a hosszúpasszok számai. A csapatok inkább a türelmes építkezést részesítik előnyben a közvetlenebb megoldások helyett, miközben a 16-oson kívülről is egyre kevesebbet próbálkoznak. 

„Minden a menedzseren múlik. Ha az a menedzser egy bizonyos játékstílust szeret, akkor a csapata is így fog játszani. Ha sok ilyen edző van, aki szereti a jobban felépített játékot, amikor közelebb vannak egymáshoz a futballisták és rövideket passzolnak, akkor azok a csapatok így fognak játszani.“

„Emlékszem, évekkel ezelőtt, amikor a csapatok megnyerték a világbajnokságot, bármilyen nemzetiségűek is voltak, elemeztük őket, és azt mondtuk, hogy a következő években ezt fogjuk látni. Mindenki a győztest akarja másolni, de ez egy nagy hiba. A futball nem másolás és beillesztés. Nem másolhatok le egy másik menedzsert, amely tetszik, és nem illeszthetem be a csapatomba, ha nem tudom, mit csinálnak. Egy menedzser akkor sikeres, ha azt teszi, amiben hisz.“

Kiemelte, hogy ez az oka annak, hogy csodálja azokat az edzőket, akikről megmutatkozik, hogy tudják, mit várnak el a csapattól a pályán, majd ha visszaesik a teljesítményük, akkor is kitartanak amellett, amiben hisznek, ugyanis ők azok, akik sikeresek lesznek. 

A labdarúgás jövője is szóba került, amely kapcsán elmondta, hogy reméli, előtérben marad a technika, a tudás, a minőség, és nem fog mindent felülírni a fizikum, az, hogy ki mennyit jár a konditerembe. 

„Az a kívánságom, hogy a tehetség és a képességek diktálják majd a futballunk jövőjét, nem pedig a menedzserek, akik azt mondják, hogy ha jobb játékos akarsz lenni, menj el a konditerembe. Remélhetőleg az Egyesült Királyság, Brazília, Argentína, Spanyolország utcáin, de mindenhol máshol is olyan fiatal tehetségek tűnnek fel, akik megmutatják, hogy ez a játék gyönyörű.“