Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nem a robotok veszik el a munkát, ember nincs, aki megcsinálja

A DW videójából kiderül, hogy valóban igaz-e, hogy a robotizáció következménye a kevesebb munkalehetőség, esetleg az emberhiány miatt van-e szükség a robotokra. 

...svg content...Fotó: Twenty20
Technológia
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Móra Máté több robotot is épített már, elsősorban autók, gyógyszerek és élelmiszerek gyártásához. A videóban bemutatott darab egy magyarországi autógyárban dolgozik, nyikorgásgátlóval lát el üléseket. Mesterséges intelligenciával rendelkezik, pontosan dolgozik, ráadásul olyan munkát végez, amelyet emberek nem szívesen. 

„Biztos, hogy mindenki festett már, akár otthon, ott előbb-utóbb minden festékes lesz. Ezek az emberek itt egész nap maszkban dolgoznak, nem egy kellemes munkakörnyezet. Kék színű anyagot szórunk ebben az esetben, gyakorlatilag műszak végére ami kilógott az emberünkből, az kék is lett“ Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

– ismertette a munkakörülményeket.

Kiemelte, hogy a robotizációra pont azért van szükség, mert bizonyos munkakörökben olyan nagy az emberhiány, hogy nem tudnak alkalmazottakat felvenni. Azért kerülnek a folyamatok automatizálásra, mert nincs ember, aki üzemeltetné a gépet. 

„Ott áll egymás mellett az öt marógép, és egyszerűen nem tudják beindítani, csak abból három darabot, mert összesen három operátort sikerült felvenni“

– tette hozzá. 

A legtöbb magyarországi gyár csak részben automatizált, tehát a robotok és az emberek együtt dolgoznak, viszont ez az emberi tényező miatt nem mindig zökkenőmentes, ugyanis elmondása szerint az olyan leleményesek, hogy megpróbálnak mindent a gép szabotálása érdekében, ugyanis amíg áll a gép, a munkás pihen. 

„Inkább nekünk szokott ez kihívást jelenteni, hogy hogyan készítsük fel a gépet arra, hogy ez gyakorlatilag szabotázsbiztos legyen, mert amit meg lehet tenni, azt az operátor meg fogja tenni.“

A cégek elvárása általában az, hogy az ipari robotokba befektetett pénz három év alatt térüljön meg. Móra Mátéék abban az esetben, ha olyan megoldást találnak, amely csak tíz év alatt térülne meg, akkor az egészet kezdik előröl, a folyamat egészét tekintik át, hogy olyan megleljék azt a módszert, amelynek van értelme gazdaságilag is. 

Videó: DW Magyar