Ez lehet a forgatókönyve Oroszországnak az Ukrajna elleni invázióra
Friss jelentést hozott nyilvánosságra az amerikai hírszerzés, mely rávilágít a potenciális orosz inváziós útvonalakra.
A jelentés szerint az orosz hadseregnek mindössze 48 órára lenne szüksége ahhoz, hogy elérjék Kijevet – számolt be róla a Sky News. Az invázióhoz pedig akár kilenc különböző útvonalat is felhasználhatnak az ország különböző pontjain.
A jelentés szerint a Kreml már 100 különlegesen képzett és magas szinten felszerelt zászlóaljat küldött az ukrán határhoz, amely zászlóaljanként legalább 800-900 katonából áll – ráadásul a teljes invázióhoz 110-130 zászlóalj elegendő lenne.
Ráadásul átcsoportosították a Spetsnaz nevű különleges bevetési egységeiket is, amelyek darabonként 250-300 elitkatonából állnak. Jelenlegi becslések szerint mintegy 140 ezer orosz katona lehet az ukrán határnál, amely szám naponta növekszik.
Moszkva folyamatosan tagadja, hogy inváziót tervezne indítani Ukrajna ellen, azt azonban követelik, hogy a kelet-európai ország ne legyen NATO-tag és a fegyveres szövetség húzódjon vissza az 1997-es határokhoz, vagyis vonuljon ki a volt szovjet blokk országaiból.
A jelentés beszámolója szerint a legrosszabb forgatókönyvek arra mutatnak, hogy Oroszország több irányból, szimultán módon fogja megindítani az inváziót, melynek akár a Dnyipró-folyótól keletre található országrészek gyorsan áldozatul eshetnek.
Ez azért problémás, mert az ukrán hadsereg kapacitásainak legalább 50 százaléka található a folyótól keletre, köztük a leginkább harcképes egységeik is. A forgatókönyv szerint orosz tankok és páncélozott járművek fogják átlépni a határt és azonnal megindulnak Poltava, illetve Harkov fele, a Dnyipró irányában.
Miközben az orosz tankok úton vannak a folyó felé, addig a szárazföldi egységek a Donyec-medence felől támadnának, legalább három vonalon nyomulnának be. A seregek egy része a Krím-félsziget felé venné az irányt, és az Azov-tenger partjain lévő területeket foglalnák el.
Az orosz katonai helikopterek eközben folyamatos légitámadásokkal támogatnák a szárazföldi egységeket a Krím-félsziget felől, hogy a teljes tengeri partvidéket megszerezzék – ebbe pedig a Fekete-tenger elleni támadás is beletartozik.
A jelentés szerint ugyanis az orosz hadsereg „kétéltű” támadást indíthat annak érdekében, hogy megszerezzék a Fekete-tenger partvidékét és még az sem kizárható, hogy ezt követően a szárazföldi egységek Moldova felé vennék az irányt, hogy szárazföldi hidat hozzanak létre a tenger mentén.
Miután sikerülne megfelelő és tiszta útvonalat kreálni az orosz tankoknak és egyéb katonai járműveknek, gyakorlatilag nyílegyenes úton mehetnének Kijev felé, ami az invázió első két napjában már megtörténhet.
Az orosz hadsereg ráadásul két fejlett S-400-as légvédelmi rendszert helyezett el Fehéroroszországban, ami egyértelmű légi felsőbbrendűséget biztosít a számukra, bármilyen rakétát vagy vadászgépet képesek így lekapcsolni.
A jelentés szerint bármely támadásra is kerüljön sor, feltehetően légitámadással vagy rakétatámadással fog indulni, középhatótávú ballisztikus rakéták és bombázó repülőgépek felhasználásával.
Ezek a támadások azonban elsősorban nem civil pontokat, hanem lőszerraktárakat, radarállomásokat, légvédelmi és rakétavédelmi rendszereket, valamint egyéb létfontosságú ukrán katonai infrastruktúrákat fog megcélozni.
Oroszország az első órákban teljesen életképtelenné tenné az ukránok védelmi képességeit, ezzel szimultánban pedig kibertámadásokkal próbálnák elvágni Ukrajna kommunikációs vonalait, amely így beszűkítené a hadsereg szervezési lehetőségeit.
Az orosz hadsereg eközben fizikailag is elválasztaná őket azáltal, hogy hidakat robbantanak fel, valamint lezárnak átjárókat a Dnyiprónál. A jelentés pedig felhívja a figyelmet: akár 50 ezer civil halálával vagy sebesülésével járhat egy orosz katonai invázió.