Hatalmas gond lehet az európai gázellátással, nincs megállapodás tavaszra a Gazprommal
Nem sikerült megállapodásra jutni az orosz földgáz kizárólagos exportjáról rendelkező állami Gazprommal a második és harmadik negyedévre vonatkozóan.
Ennek értelmében csak az első negyedév végéig fog gáz áramlani a Fehéroroszországon és Lengyelországon keresztül Németországba szállító Jamal-Európa vezetéken, a hétfőn lezárult aukción nem sikerült megállapodni a második és harmadik negyedéves szállításról – írja a Reuters.
A Jamal-Európa vezeték helyzete azért is érdekes, mert már december 21 óta „visszafele működő” állapotban van, a Lengyelország és Németország közötti szakaszán megfordították a gáz áramlásának az irányát a lengyelek felé.
Ez pedig egyebek mellett szintén hozzájárult ahhoz, hogy felfele indultak el a piaci gázárak, mivel a Jamalról kiesett energiahordozót a tartalékokból kezdték el pótolni, amely azt eredményezte, hogy a tárolókban történelmi mélypontra süllyedt a gáz mennyisége.
A Jamal vezeték esetén a Gazpromnak joga van arra, hogy napi, havi vagy akár negyedéves szinten is hirdessen aukciókat, biztosítva ezen keresztül a folyamatos gázellátást. A mostani aukción viszont semmilyen megállapodás nem született, amely újabb viharfelhőt hoz az európai energiapiac felé.
Oroszország korábban azzal vádolta meg a németeket, hogy fel akarják hajtani a gázárakat, ezért döntöttek az áramlás megfordítása mellett, míg a német oldalról az a fő érvelés, hogy nincs akkora gázigényük, hogy a Jamalon keresztül érkező energiahordozóra is szükségük legyen.
Az aukcióból egyébként kiderült az is, hogy az Ukrajnán keresztülmenő Sudzha és Sokhranovka pontokra sem a második negyedévre, de ugyanez mondható el a szlovák-ukrán határnál lévő Velke Kapusany csatlakozási pontról is.
Mindeközben pedig továbbra is ott van a katonai konfliktus veszélye Oroszország és Ukrajna között, ugyanis továbbra sem sikerült diplomáciai áttörést elérni a két ország között, miközben 140 ezer orosz katona állomásozik már a határokon.