Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatalmas gond lehet az európai gázellátással, nincs megállapodás tavaszra a Gazprommal

Nem sikerült megállapodásra jutni az orosz földgáz kizárólagos exportjáról rendelkező állami Gazprommal a második és harmadik negyedévre vonatkozóan.

...svg content...Fotó: EPA/Szerhij Dolzsenko
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Ennek értelmében csak az első negyedév végéig fog gáz áramlani a Fehéroroszországon és Lengyelországon keresztül Németországba szállító Jamal-Európa vezetéken, a hétfőn lezárult aukción nem sikerült megállapodni a második és harmadik negyedéves szállításról – írja a Reuters.

A Jamal-Európa vezeték helyzete azért is érdekes, mert már december 21 óta „visszafele működő” állapotban van, a Lengyelország és Németország közötti szakaszán megfordították a gáz áramlásának az irányát a lengyelek felé. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Ez pedig egyebek mellett szintén hozzájárult ahhoz, hogy felfele indultak el a piaci gázárak, mivel a Jamalról kiesett energiahordozót a tartalékokból kezdték el pótolni, amely azt eredményezte, hogy a tárolókban történelmi mélypontra süllyedt a gáz mennyisége.

A Jamal vezeték esetén a Gazpromnak joga van arra, hogy napi, havi vagy akár negyedéves szinten is hirdessen aukciókat, biztosítva ezen keresztül a folyamatos gázellátást. A mostani aukción viszont semmilyen megállapodás nem született, amely újabb viharfelhőt hoz az európai energiapiac felé.

Oroszország korábban azzal vádolta meg a németeket, hogy fel akarják hajtani a gázárakat, ezért döntöttek az áramlás megfordítása mellett, míg a német oldalról az a fő érvelés, hogy nincs akkora gázigényük, hogy a Jamalon keresztül érkező energiahordozóra is szükségük legyen.

Az aukcióból egyébként kiderült az is, hogy az Ukrajnán keresztülmenő Sudzha és Sokhranovka pontokra sem a második negyedévre, de ugyanez mondható el a szlovák-ukrán határnál lévő Velke Kapusany csatlakozási pontról is.

Mindeközben pedig továbbra is ott van a katonai konfliktus veszélye Oroszország és Ukrajna között, ugyanis továbbra sem sikerült diplomáciai áttörést elérni a két ország között, miközben 140 ezer orosz katona állomásozik már a határokon.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.