Először sikerült vadon élő állatokban azonosítani az omikront
A szarvasokról eddig is ismeretes volt, hogy fogékonyak a vírusra, bár az egyelőre nem derült ki, hogyan működik az átadás mechanizmusa.
A New York-i Staten Island-en élő fehérfarkú szarvas az első vadon élő állatfaj, amely megfertőződött az emberek között hatalmas fertőzéshullámot kiváltó omikron vírusváltozattal. A kutatásban számos egyetem és civil szervezet vett részt, a tanulmány előnyomata pedig hétfőn jelent meg a bioRvix portálon.
A tudósok 131 szarvas vérmintáját elemezték, amelyeket december közepe és január vége között gyűjtöttek, ezek alapján pedig megállapították, az állatok körülbelül 15 százaléka rendelkezik COVID antitestekkel. A 68 PCR-tesztnek alávetett szarvas közül hétről derült ki, hogy a tesztelés idején is fertőzött, a teljes genom szekventálása során pedig az omikront sikerült azonosítani.
Az omikront hordozó állatok egy része valószínűleg korábban más koronavírus változatokkal is megfertőződött, ami a tanulmány szerint megerősíti, hogy a vírus hatékonyan képes kikerülni az immunrendszer védekezését – számolt be az rt.com.
A további elemzések arra is rámutattak, a szarvasok az emberektől kapták el a fertőzést, bár annak mechanizmusa, hogyan történt az átadás, még nem világos. Az eredmény egyébként nem váratlan, mivel a szarvasokról közismert, hogy fogékonyak a COVID-ra: a 2020 decembere és 2021 januárja között Iowában tesztelt szarvasok 80 százaléka pozitív volt a vírusra.
A tanulmány szerzői úgy vélik, sürgősen szükség lenne a fogékony fajok átfogó felügyeletére az átviteli hálózatok azonosítása és a lehetséges kockázatok felderítése érdekében. Bár az embereket nem fenyegeti közvetlen veszély, a vírus más fajokban keringése lehetőséget ad az alkalmazkodásra és fejlődésre, hogy aztán újra visszatérjen és embereket betegítsen meg a jövőben.