Kiderült, mi okozza az elhúzódó COVID tüneteit
A vizsgált páciensek vérében apró vérrögöket fedeztek fel, amelyekhez a lebomlást akadályozó molekulák tapadtak.
A tudósok választ találhattak arra, mi okozza a koronavírus-fertőzés után hónapokig elhúzódó tünetek egy részét; apró vérrögöket találtak a páciensek vérében, amelyekhez gyulladást okozó molekulák tapadtak – számolt be a Bloomberg.
Resia Pretorius, a dél-afrikai Stellenbosch Egyetem kutatója hétfőn tette közzé kutatása eredményét, miszerint nagy mennyiségű gyulladást okozó molekulát fedeztek fel a hosszú COVID-ban szenvedő betegek vérmintáiban, amelyek mikrorögökhöz tapadtak. A molekulák egy fibrinogén nevű véralvadásgátló fehérjét és alfa(2)-antiplazmint tartalmaztak, ami megakadályozta a rögök lebomlását.
Az egyetem közleménye szerint „ezek okozhatják azokat a tartós tüneteket, amelyeket a hosszú COVID-ban szenvedő betegek tapasztalnak”. A megfigyelés további bizonyítékként szolgál arra vonatkozóan, hogy a koronavírus jelentős szív- és érrendszeri, valamint véralvadási problémákat okoz.
A kutatás során száz hosszú COVID-betegtől vett vérmintát vizsgáltak meg, a jövőben pedig egy nagyobb tanulmányt is terveznek a témában.