Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Műholdas felvételek bizonyítják, hogy tudtunk nélkül hatalmas metángáz-szivárgások történnek napi szinten

Frissen nyilvánosságra hozott műholdas bizonyítékok támasztják alá, hogy az olaj- és gázvállalatok rutinszerűen küldenek jelentős mennyiségű metángázt a légkörbe.

...svg content...Fotó: Twenty20
Greenbox
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A metán a földgáz egyik legfontosabb eleme, a második legerősebb üvegházhatású-gáz a széndioxid után. Thomas Lauvaux francia klímatudós pedig most rávilágított arra, hogy ebből némileg több kerül a levegőbe, mint amennyit a hivatalos adatok mutatnak.

Már korábban is felmerült ennek a gyanúja, a kutatók ezért műholdak felhasználásával próbáltak pontosabb képet kapni arról, hogy pontosan mennyire súlyos metángáz-szivárgások zajlanak a világban, az eredmény pedig kiábrándító lett. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

„Senki nem számít arra, hogy a gázvezetékek nyitva vannak és gázt löknek a légkörbe” – idézte az NPR Lauvaux-t, akinek kutatása szerint 2019 és 2020 között bizony pontosan ez volt a helyzet legalább 1800 esetben.

Legalább ennyi alkalommal érzékeltek ugyanis ekkora metángáz-robbanást, amely olykor több tonnányi metánt lőtt az atmoszférába. Lauvaux pedig megpróbált utánajárni, hogy miért, a gázvállalatok pedig két választ adtak neki: vagy balesetek eredményei voltak, vagy szimplán javítási és karbantartási munkálatok előtt kieresztették a gázt a levegőbe.

Lauvaux különösen az utóbbi válaszon háborodott fel, mivel elmondása szerint vannak már arra technológiák, hogy biztonságosan kieresszék, majd megtartsák a földgáz a vezetékek karbantartási munkálatai alatt. Hozzátette: tény, hogy többe kerül és több időt vesz igénybe, de vannak technikák.

Találatuk szerint a legtöbb ilyen „metángáz-robbanás” Türkmenisztánban, Oroszországban, az Egyesült Államokban, Iránban, Kazahsztánban és Algériában történt, amelyek mind hatalmas földgáziparral rendelkeznek.

A kutatók találata szerint ezek az események a földgáz- és olajipari globális metángáz-kibocsátás mintegy 8-12 százalékáért tehetők felelőssé, amely bár nem tűnik elsőre magas számnak, sokat számítanak a globális kibocsátás tekintetében.