Környezetbarát csomagolóanyag készülhet a lisztkukacokból
Sokan fenntartással kezelhetik az ötletet, hogy ételüket vagy italukat rovarból készült anyagba csomagolják, a találmány azonban a Lexus figyelmét is felkeltette.
Környezetvédelmi szempontból komoly problémát jelent a rengeteg műanyag hulladék, ami elárasztotta a szárazföldeket és óceánokat. Egyre több országban – beleértve hazánkat is – korlátozták az egyszer használatos műanyagok forgalmazását, így hiába is keressük már a boltok polcain a hagyományos szívószálakat vagy a habtálcás csomagolást.
Ez azonban alig érzékelhető változást jelent, legfeljebb lassítja kicsit a környezetkárosítást. A világ az alternatív megoldásokat keresi, ahogyan Charlotte Böhning és Mary Lempres is. A két nő ipari formatervezési mesterképzésen vesz részt a Pratt Institute-on, és fejlesztés-, viselkedés- és közgazdaságtani, valamint kémiai és képzőművészeti háttérrel rendelkezik. Közösen alkották meg találmányukat, a Chitofoamot, ami magyarul Kitinhabot jelent.
A biológiailag lebomló csomagolóanyag olyan lisztférgek kitintvázát használja alapanyagul, amelyek előzetesen polisztirolhulladékot fogyasztottak. A kutatás során az ételhordók alapanyagaként is ismert polisztirolhabot hasznosították újra, miután kiderült, a lisztkukacok képesek biztonsággal megemészteni azt.
A kukacok külső vázából, például a levedlett bőrükből kivont kitozánból készült polimerek környezetbarát alternatívaként léphetnének a polisztirolhab helyére, felhasználhatók például az ételek és italok csomagolására is – számolt be a vezess.hu.
A találmány a Lexus érdeklődését is felkeltette, bejutott ugyanis a Lexus Design Award hat döntőse közé. A pályázatra összesen 1 726 alkotás érkezett, a döntés során pedig figyelembe vették azt is, az ötlet mennyire járul hozzá a fenntarthatóbb jövőhöz. A Chitofoam feltalálói 8,3 millió forintnak megfelelő fejlesztési támogatásban részesülnek, tavasszal pedig győztest is választanak a legjobb alkotások közül.