Soros György figyelmeztet: Kína gazdasági válsággal néz szembe
Soros György meglehetősen vitatott szereplővé vált a magyar közéletben, viszont nemzetközileg továbbra is sokan keresik véleményét a szerteágazó befektetői múltja miatt.
A milliárdos befektető a Stanford Egyetem Hoover Intézeténél tartott beszédében figyelmeztetett Kínát és Hszi Csin-Pinget, hogy az ingatlanszektor miatt komoly gazdasági válságba süllyedhet az ország – írja a CNN.
Soros kiemelte, hogy a kínai elnöknek nem sikerült helyreállítania a bizalmat a problémába jutott gazdasági szektorban, amelyben több nagyon fejlesztő is csődbe ment, ráadásul a föld- és lakásárak is csökkenő pályára álltak.
Mint fogalmazott, a kínai ingatlanbumm egy fenntarthatatlan modellből indult ki, amely a helyi önkormányzatoknak kedvező módon bíztatta arra az embereket, hogy minden csepp megtakarításukat ingatlanba fektessék.
Hozzátette: a kormány politikája, amellyel kontroll alá akarták vonni a robbanásszerű ingatlanszektort, csak megnehezített az Evergrandéhoz hasonló, jelentős adósságokat felhalmozó vállalatoknak, hogy rendezni tudják soraikat.
Az ingatlanfejlesztő-óriás továbbra is 300 milliárd dolláros adósságon csücsül, ezen belül 19 milliárd dollárral adósodtak el nemzetközi eszközkezelők és magánbankok felé. Az Evergrande az elmúlt hónapok során gyakorlatilag könyörgött az új befektetőkért, ezek viszont nem jöttek.
„Meglátjuk, hogyan tudják ezt a válságot a hatóságok kezelni. Nagyon elhalogatták ennek az eddigi kezelését, most már nagyon megrengett az emberek bizalma” – fogalmazott Soros a konferencián, aki nem először kritizálta a kínai rezsimet.