Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Omikron: mit tudunk eddig a „lopakodó” BA.2 alvariánsról?

Az omikron variáns kapcsán is akadnak még kérdések, azóta azonban megjelent az omikron alvariánsa, a BA.2 is.

...svg content...Fotó: Unsplash/CDC
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

Az omikron „közeli unokatestvérének” is nevezhetnénk az újonnan felfedezett, BA.2 névre keresztelt, „lopakodó” alvariánst, mely már Európa és Ázsia egyes részein is egyre komolyabb mértékben terjed, sőt, egyes országokban már dominánssá is vált.

A koronavírus egy legfertőzőképesebb variánsa, az omikron már szinte globálisan dominánssá vált, s bár az omikronos megbetegedések száma szakértők szerint egyes országokban már elérte a csúcsot, az újonnan felfedezett BA.2 alvariáns egyre gyorsabban terjed, ezért attól tartanak, hogy idővel kiszorítja majd az omikront.

A „lopakodó variáns”

A GISAID nyilvános víruskövető adatbázisba január 25-én feltöltött szekvenált esetek 98,8 százaléka az omikron variánshoz volt köthető, ezzel szemben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint több országban is jelentősen megemelkedett az alvariáns, azaz a BA.2 okozta fertőzések száma is.

A WHO az omikron (BA.1) és a BA.2 alvariáns mellett két másik változatot is számon tart: a BA.1.1.529 és BA.3 változatokat, melyek a szervezet szerint mind közeli genetikai rokonságban állnak egymással, ám külön-külön olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, melyek jelentősen megváltoztathatják viselkedésüket.

Trevor Bedford, az amerikai Fred Hutchinson Rákközpont virológusa szorosan nyomon követte a koronavírus-fertőzés evolúcióját, és az általa pénteken megosztott adatok alapján a BA.2 már több országban is dominánssá vált: Dániában az esetek 82 százalékát, az Egyesült Királyságban 9 százalékát, az USA-ban pedig az esetek 8 százalékát teszi ki a BA.2 alvariáns.

Fertőzőképesebb a BA.2?

Habár egyes korai jelentések arról számoltak be, hogy az omikron új alvariánsa sokkal fertőzőképesebb, mint az omikron, azonban egyelőre nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy a BA.2 képes lenne teljes mértékben kikerülni a koronavírus elleni vakcinák által nyújtott védelmet.

Dán egészségügyi tisztviselők tapasztalatai szerint (ahol már domináns a BA.2 változat) az alvariáns az előzetes adatok alapján közel másfélszer fertőzőképesebb lehet, mint az omikron, ám meglátásuk szerint nem okoz súlyosabb megbetegedést, mint az omikron variáns – számolt be a Guardian.

Nagy Márton idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.