Alvó ügynökökkel törnék meg az orosz haderőket az ukránok
Ukrajna különösen rá fog feküdni a partizán ellenállásra és a gerillataktikákra, amiket már a titkosszolgálat emberei meg is kezdték szervezni.
Egy meg nem nevezett titkosszolgálati tisztviselő a kanadai The Globe and Mail napilapnak adott nyilatkozatában fogalmazott úgy, hogy az orosz vonalak mögé próbálnak beférkőzni úgynevezett alvó ügynökökkel.
A védelmi forrás szerint már meg is kezdték ennek a tervnek a végrehajtását, már alvó ügynökök tartózkodnak az oroszok által annektált Krím-félszigeten, valamint az oroszbarát szakadárok kezében lévő Donyec-medence több pontján.
A tisztviselő megerősítette azt is, hogy az 1.4 millió fős Harkiv városában is elhelyeznek majd alvó ügynököket, amely mindössze 50 kilométerre található az ország keleti határától, ahol jelentős számban jelentek meg az oroszok.
A forrás nem árulta el, hogy mennyi ilyen ügynök van terepen és milyen jellegű ellenlázadást fognak végrehajtani az invázió esetére, viszont annyit elárult, hogy taktikájuk és jellegűk az úgynevezett UPA-ból fog kiindulni.
Az UPA egy rövidítése annak a felkelő hadseregnek, amely még a második világháború alatt szervezte az ellenállást a Szovjetunió elfoglalása ellen. Gerillataktikáikkal többször sikerült megtörniük a Vörös Hadsereget, az ukrán nacionalisták hősként kezelik őket, míg az oroszok nácikollaboránsoknak tartják a lázadókat.
Továbbra sem lehet tudni, mi jár Vlagyimir Putyin fejében, hogy valójában meg akarja-e indítani az inváziót, vagy ez csak egy elterelő taktika a nyugattal szemben. Az ukránok mindenesetre több forgatókönyvre is felkészültek, ahonnan indulhat az invázió.
Az egyik ilyen az keletről indulhat és a Dnyeper-folyó keleti oldalán található városokat célozhatja meg, mint Harkiv, Dnyipró és Mariupol. A másik forgatókönyv, hogy „kétéltű” inváziót indítanak a Fekete-tenger felől, amellyel összekapcsolnák a Donyec-medencét az annektált Krím-félszigeti területekkel.
Potenciális inváziós vonal lehet a fehérorosz-ukrán határ is, ahol február 10-től egy tíznapos hadgyakorlaton fog részt venni a két ország és amelytől sokan attól tartanak, hogy az orosz seregek nem fognak hazamenni.
Nem érdemes elfelejteni a Moldovából 1990-ben kiszakadt Transznyisztriát sem, amely szintén erős orosz barátságával potenciális útvonal lehet Ukrajna déli határánál. Egyelőre megjósolhatatlan, hogy ha el is indul az invázió, az hol indulhat el.