Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,52 Ft
Euró
388,69 Ft
Font
453,43 Ft
Bitcoin
61,542 $

Ultrahatékony napelemekkel megreformálható a megújuló energiaforrások technológiája

A napelem-technológia figyelemre méltó növekedésével az utóbbi években a fenntartható energiaforrások élvonalába került.

Twenty20
Technológia

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A közelmúltban a Szingapúri Nemzeti Egyetem (NUS) kutatócsoportja arról számolt be, hogy újabb rekordot állítottak fel a perovszkit/organikus tandem napelemek teljesítmény-átalakítási hatékonyságában.

A kutatócsoport legújabb tanulmánya azt mutatja, hogy a napelemek 23,6%-os teljesítmény-átalakítási hatékonyságot értek el, ami jelentős előrelépésnek tekinthető, tekintve, hogy a korábbi teljesítmény-átalakítási hatékonyság 21% körüli volt. Soron kívül Lehúzta a vécén újszülött gyermekét egy 15 éves lány, vádat emeltek ellene

Ezáltal a perovszkit/szerves tandem napelemek hatékonyságának javulása megközelíti a szilícium napelemek 26,7%-os mutatóját, amely a jelenlegi napelemes fotovoltaikus (PV) piacon domináns napelemes technológiának számít.

A naperőművekben használt hagyományos cellák úgynevezett csomópontos felépítésen alapulnak, amelyek gyakorlati teljesítmény-átalakítási hatásfoka az ipari termelésben körülbelül 27%-ra korlátozódik.

Mindezekből kifolyólag a napenergia-termelés határainak kitolásához új lehetőségekre lesz szükség a napelemek hatékonyabb energiaátalakításához: két vagy több abszorberrétegből álló rétegek halmozása kell ahhoz, hogy az energiaátalakítási hatásfokuk 30% fölé emelkedjen.

„Tanulmányunk rámutat a perovszkit alapú tandem napelemekben rejlő lehetőségekre a fotovoltaikus technológia jövőbeli kereskedelmi alkalmazása szempontjából. Új felfedezésünkre építve reméljük, hogy tovább javíthatjuk a tandem napelemek teljesítményét és fejleszteni tudjuk ezt a technológiát” – mondta Hou Yi, a tanulmány vezető szerzője.

Hou és csapatának felfedezése megnyitja az utat a könnyű és hajlékony vékonyrétegű tandem napelemek előtt, amelyek széleskörű felhasználási területet jelentenek, beleértve a napenergiával működő járműveket, például az autókat és a hajókat, továbbá más elektronikai cikkeket is.

Kína útjára indította a Csang'e-6 szondát a Hold sötét oldalának tanulmányozására

A cél, hogy felfedezzék a Hold sötét oldalát.