Káprázatos videón elevenedik meg az univerzum egyik legnagyobb szupernóva-robbanása
Három űrteleszkóp adataiból készített vizualizáció segítségével mutatták be a NASA csillagászai az Eta Carinae csillagrendszerben bekövetkezett kozmikus explóziót.
Az amerikai űrügynökség kutatócsapata az Eta Carinae csillagrendszerben történt szupernóva-robbanást elevenítette fel, amely 1843-ban rövid időre az égbolt legfényesebb objektuma volt.
Több mint 170 évvel később a szupernóva két lebenye még mindig tágul, gazdag adathalmazt szolgáltatva a tudósok számára. A videó háromdimenziós modellezéssel meséli el az Eta Carinae történtetét, amit a Hubble és Spitzer űrteleszkópok, valamint a Chandra röntgenobszervatórium révén tudtak megörökíteni.
A nem mindennapi felvételt főként oktatási célból állították össze, hiszen általa tökéletesen látszik, pontosan milyen folyamatok játszódnak le egy ilyen elképesztő erejű űrbéli robbanás során.
Miközben a Spitzer űrtávcsövet nyugdíjba vonultatták, a Hubble és a Chandra továbbra is működőképes marad, a James Webb űrteleszkóp hétfői Föld körüli pályára állásával pedig egy újabb űrszerkezet csatlakozott a kozmosz kutatásához, így a közeljövőben gyönyörűbbnél gyönyörűbb fotók és mozgóképek közzétételére számíthatunk a NASA-tól.