Így kezelhető otthon gyógyszerek nélkül a megfázás
Alig akad olyan ember, aki ne küzdene rendszeresen a náthával, ami évszaktól függetlenül újra és újra felüti randa fejét, hogy megkeserítse napjainkat. Nem kell azonban egyből a patikába rohanni, otthoni módszerekkel is eredményesen kezelhető a betegség.
A téli időszak rendkívül kedvez a megfázásos megbetegedéseknek, de az év bármely szakaszában megfertőzhetik a felső légutakat a vírusok. Legtöbb esetben gyógyszerek nélkül, kíméletes módszerekkel is megszabadulhatunk a kellemetlen tünetektől.
A náthával kapcsolatban több tévhit is él a köztudatban, a legelterjedtebb ezek közül az, hogy a betegséget a hideg okozza. Ez nem így van, bár igaz, a hideg idő segíti a felső légutakba került vírus szaporodását.
A másik kevéssé ismert tény, hogy a megfázás nem gyógyítható. Az immunrendszernek kell megküzdenie a vírussal, mi pedig csupán tüneteinket enyhíthetjük, amelyek kezeléséhez sokszor otthon is rendelkezünk megfelelő hatóanyagokkal.
Nátha esetén az elsődleges szempont az immunrendszer támogatása, érdemes fokozni tehát a bevitt C-vitamin mennyiségét. Ez nem csak tablettával oldható meg, hanem a kivi, narancs, citrom, paprika, karfiol és fodros kel is kiváló vitaminforrás.
A gyömbér és hársfavirág is immunerősítő hatással bír, utóbbi pedig az agy hőszabályozó központját is befolyásolja, aktiválva az izzadságmirigyeket és immunrendszert, meggyorsítva ezzel a gyógyulást.
A fokhagyma áldásos hatása régóta ismert, így nem hibázhatunk, ha nátha esetén is alkalmazzuk. Allicin és szaponin nevű baktérium- és gombaellenes hatóanyagai a szövődményként jelentkező gyulladások kezelésére is alkalmas.
A megfelelő folyadékbevitel is fontos, egy tányér forró leves, illetve a citromos-mézes tea is hatékonyan enyhítheti tüneteinket. Utóbbi esetében azonban ügyeljünk, hogy az italt ne forrón fogyasszuk, mert 40 fok feletti hőmérsékleten a méz hatóanyagai veszítenek értékükből.
További praktikákat is bevethetünk a gyorsabb gyógyulás érdekében, például a rendszeres szellőztetés is fontos, hogy megtisztítsuk a levegőt a köhögéssel és tüsszögéssel „szétszórt” vírusoktól.
A párásítás is jótékonyan hat a nyálkahártyákra, nyálkahártya-gyulladás esetén azonban ne alkalmazzunk kamillagőzölést, vagyis a forró gőz belélegzését, mert a tévhit ellenére inkább árt, mint használ!
Az Egészségkalauz ajánlása alapján a betegen töltött napok száma ágynyugalommal tovább csökkenthető, ami már csak azért is hasznos, mert így legalább környezetünket megkíméljük a kellemetlen betegségtől.