Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mikrochip segítségével lát újra a brit „bionikus nagyi”

Az eszköz több mint ötmillió ember számára jelenthet reményt, akik látásukat időkori makuladegeneráció miatt vesztették el.

...svg content...Fotó: esnoi / Twenty20
Orvostudomány

Takács Petra

Szerkesztő

Egy dagenhami 88 éves nő az első, aki az Egyesült Királyságban lehetőséget kapott rá, hogy egy forradalmian új implantátum segítségével újra érzékelje a külvilágot. Az idős asszony bal szemére teljesen elvesztette a látását, de most azt reméli, újra hódolhat majd kedvenc időtöltéseinek, például festhet, beltéri tekézhet és kertészkedhet.

Az nagymama az időskori makuladegeneráció leggyakoribb formájában, úgynevezett geografikus atrófiában szenved. A betegség következtében vakfolt alakul ki a szem közepén, és látásvesztést okoz. Becslések szerint több mint ötmillió embert érint világszerte ez az állapot – számolt be a News Sky. Soron kívül Kigyulladt egy orosz utasszállító repülőgép a landolást követően Törökországban (videó)

A „bionikus nagyi” a Moorfields Eye Kórházban kapta implantátumát egy egész Európára kiterjedő klinikai vizsgálat részeként. A műtét során egy 2 miniméter széles microchipet ültettek a retinája alá, ezután pedig egy videókamerával felszerelt speciális szemüveget kell viselnie, amely a derékpántjához csatlakoztatott kis számítógéphez kapcsolódik.

A chip rögzíti a szemüveg által érzékelt képeket, majd továbbítja a számítógépnek, ami a mesterséges intelligencia algoritmusait használva feldolgozza ezeket az információkat, és irányítja a szemüveg fókuszát.

Végül a szemüveg infravörös sugárként vetíti vissza a képet a szembe ültetett chipbe, ami elektromos jellé alakítja, és a retinasejteken keresztül az agyba juttatja. Az agy ezután úgy értelmezi a kapott jelet, mint a természetes látás során teszi.

A kórház sebésze szerint az eszköz reményt jelent a száraz AMD-ben szenvedő betegek számára, a műtét sikere és a klinikai vizsgálat során gyűjtött adatok pedig segítik a valódi kezelés lehetőségeinek meghatározását.