Oroszország szerint a NATO „el akarja ragadni Ukrajnát”
Eredménytelenek voltak eddig a tárgyalások az Egyesült Államok, a NATO és Oroszország között, amely miatt megnőttek az aggodalmak, hogy Moszkva inváziót indíthat Ukrajna ellen.
Oroszország azonban megfordította a helyzet kommunikációját, ugyanis szerintük nem ők, hanem éppen a NATO és az Egyesült Államok kívánja elragadni Ukrajnát, ami ráadásul Moszkva számára biztonsági kockázat – írja az UA Wire.
Vjacseszláv Vologyin, az orosz parlament vezetője szerint nagyon komoly biztonsági fenyegetést jelent Oroszország számára, hogy a NATO be akarja vetni a csapatait Ukrajnába, amelyet szerinte mindenáron meg kell akadályozni:
Vologyin szerint az Egyesült Államok „egy állítólagos orosz invázióval” fenyegeti a világot, ami szerinte a „szokásos csaló forgatókönyv”. Ennek kapcsán pedig nagyon komolyan odaszúrt a rivális atomhatalomnak a házelnök:
Oroszország és a Nyugat között még 2014-ben romlott meg csúnyán a viszony, amikor a Kreml annektálta a Krím-félszigetet, valamint a feltételezések szerint támogatta a kelet-ukrajnai polgárháborút kirobbantó szakadárokat.
Hosszú ideig csend volt a régióban, azonban tavaly év végén Oroszország jelentős számban kezdte el átcsoportosítani haderejét az ukrán határhoz. A legutóbbi becslések szerint délről és keletről is körbevették már Ukrajnát, mintegy 127 ezer fős hadsereg sorakozhatott fel a határokhoz.
Ráadásul egy újabb fordulat keretében Fehéroroszországban is jelentős számban fognak megjelenni orosz katonák, hadgyakorlat címszó alatt. Több hírszerzési forrás is megerősítette, hogy a Kijevhez aggasztó közelségben lévő belorusz határról is megindulhat az invázió.
A feszültségek csökkentése érdekében történtek már tárgyalások, az orosz delegáció a NATO-val, az Egyesült Államokkal és az EBESZ-szel is tárgyalt, azonban ezek eredménytelenek lettek, egyik fél sem enged a másik követelésének.
Oroszország ugyanis azt követeli a NATO-tól, hogy ne vegyék fel Ukrajnát és Grúziát a tagjaik közé, állítsák vissza az 1997-es állapotokat, magyarán vonják ki a csapataikat a volt szovjet blokk országaiból, köztük Magyarországról is, valamint ne vessenek be a határok közelében rövid- és középhatótávú rakétarendszereket.