Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Három ország is az USA jóváhagyására vár, hogy fegyvert küldjön Ukrajnának

Észtország, Lettország és Litvánia is arra vár, hogy megkapja az amerikai jóváhagyást az Ukrajnába való fegyverküldésre.

...svg content...Fotó: Illusztráció/Flickr/Marines
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A három balti ország korábban az Egyesült Államoktól is kapott értékes fegyvereket, köztük páncéltörő védelmi rendszereket és fejlett rakétarendszereket – ezekből pedig most Ukrajna számára is küldenének az orosz invázió esetére.

A Politico beszámolója alapján a Sputnik News úgy tudja, hogy egy szenátor már ki is jelentette, hogy nagyon reménykedik abban, hogy a fegyvertranszfert jóváhagyják Ukrajna számára. Az amerikai exportlicenc-szabályok ugyanis arra kötelezik a balti államokat, hogy előbb engedélyt kell kérniük a külügyminisztériumtól, aztán vihetnek csak ki ilyen fegyvereket. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

A három balti állam korábbi NATO-csatlakozása egyébként komoly felháborodást váltott ki korábban orosz körökben, ugyanis közvetlen a határaik közelébe került így a nyugati fegyveres szervezet. A külügyminisztérium még úgy tudni, nem válaszolt az országok kérésére.

Oroszország és a Nyugat között még 2014-ben romlott meg csúnyán a viszony, amikor a Kreml annektálta a Krím-félszigetet, valamint a feltételezések szerint támogatta a kelet-ukrajnai polgárháborút kirobbantó szakadárokat.

Hosszú ideig csend volt a régióban, azonban tavaly év végén Oroszország jelentős számban kezdte el átcsoportosítani haderejét az ukrán határhoz. A legutóbbi becslések szerint délről és keletről is körbevették már Ukrajnát, mintegy 127 ezer fős hadsereg sorakozhatott fel a határokhoz.

Ráadásul egy újabb fordulat keretében Fehéroroszországban is jelentős számban fognak megjelenni orosz katonák, hadgyakorlat címszó alatt. Több hírszerzési forrás is megerősítette, hogy a Kijevhez aggasztó közelségben lévő belorusz határról is megindulhat az invázió.

A feszültségek csökkentése érdekében történtek már tárgyalások, az orosz delegáció a NATO-val, az Egyesült Államokkal és az EBESZ-szel is tárgyalt, azonban ezek eredménytelenek lettek, egyik fél sem enged a másik követelésének.

Oroszország ugyanis azt követeli a NATO-tól, hogy ne vegyék fel Ukrajnát és Grúziát a tagjaik közé, állítsák vissza az 1997-es állapotokat, magyarán vonják ki a csapataikat a volt szovjet blokk országaiból, köztük Magyarországról is, valamint ne vessenek be a határok közelében rövid- és középhatótávú rakétarendszereket.