Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Oroszország nem fogad el enyhítéseket, ragaszkodik követeléseihez

Moszkva továbbra is fenntartja kemény követeléseit a nyugati hatalmakkal és a NATO-val szemben, miközben folyamatosan sorakoznak fel a seregek az ukrán határnál.

...svg content...Ukrán katonák gyalogolnak a Donyecktõl 38 kilométerre északra fekvõ Verhnotorecke település közelében húzódó frontvonalnál, a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok és az ukrán kormányerõk közötti összecsapások egyik helyszínén 2021. december 27-én. Az Oroszországgal határos ukrajnai Luhanszk és Donyeck megyében 2014 márciusa óta dúl kisebb-nagyobb intenzitású fegyveres konfliktus. MTI/AP/Andriy Andriyenko
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Szergej Ribakov, Oroszország külügyminiszter-helyettese és az orosz tárgyalódelegáció vezetője kijelentette, hogy Moszkva továbbra sem tervez Ukrajna ellen inváziót indítani, viszont ragaszkodik a biztonsági garanciákhoz – idézte az AP.

A múlt hét folyamán az Egyesült Államok, a NATO és az EBESZ is tárgyalt a Ribakov-féle delegációval, ám nem jutottak közelebb egymáshoz az álláspontok. Oroszország akkor sem volt hajlandó engedni semmit, mint ahogyan a Nyugat sem. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Oroszország ugyanis továbbra is követeli, hogy a NATO ne terjeszkedjen tovább a határaik felé, magyarán ne vegyék fel Ukrajnát és Grúziát a tagjaik közé. Ezt a katonai szervezet elutasította, mondván, harmadik fél ne szóljon bele a tagsági kérdéseibe.

A második fontos követelés, hogy állítsák vissza az 1997-es állapotokat, vagyis vonuljanak ki a NATO csapatai a szovjet blokk korábbi államaiból, így Magyarországról is. A NATO ezt is elutasította, nem meglepő módon.

Mindkettő követelés irreálisnak tűnhet a NATO szemszögéből, amelyeket semmilyen körülmények között nem teljesítenek várhatóan. Ribakov viszont jelezte, hogy Moszkva ebből nem fog engedni, ragaszkodnak ahhoz, hogy a szervezet távol maradjon a határaiktól.

Az orosz delegáció vezetője kiemelte azt is, hogy már számukra az is fenyegetésnek tekinthető, hogy a NATO anélkül fűzte közelebbire a viszonyt Kijevvel, hogy egyébként felvették volna a tagjaik közé Ukrajnát:

„Ez egy olyan téma, ami az orosz nemzetbiztonsági érdekek gyökerét támadja, ezért minden tőlünk telhetőt meg fogunk tenni, hogy ezt a helyzetet megváltoztassuk”

Oroszország még 2014-ben annektálta a Krím-félszigetet, miközben Kelet-Ukrajna két megyéjében is szakadárokat kezdtek el támogatni. Most, hogy körülbelül 100 ezer katonát sorakoztattak fel a határokon, többen attól tartanak, hogy Moszkva inváziót fog indítani az ország ellen.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.