Kiderült, gyorsan elveszti fertőzőképességét a levegőbe került koronavírus
A levegő páratartalma is hatással van a vírusra.
Egy friss tanulmány során bebizonyosodott, a távolságtartás és maszkviselés a leghatékonyabb módszer a koronavírus ellen, még a szellőztetés is kisebb hatással előzi meg az átvitelt – osztotta meg a The Guardian.
„A rosszul szellőző helyiségekre összpontosítottunk olyan átviteltől tartva, mely több méterre álló emberekre, teljes helyiségekre hat. Nem állítom, hogy ez nem történhet meg, de úgy gondolom, hogy a legnagyobb kockázatot mégis az jelenti, ha közel állunk valakihez”
– nyilatkozta a Jonathan Reid professzor, a Bristoli Egyetem munkatársa.
A kutatók sikeresen létrehoztak egy olyan készüléket, ami az eddiginél pontosabban szimulálja a köhögést, illetve a ki- és belégzést, és megállapították, a vírusrészecskék a tüdőt elhagyva gyors ütemben kezdenek vizet veszíteni, az alacsonyabb szén-dioxid tartalmú környezet pedig a pH gyors emelkedésével jár – számolt be az Infostart.
A megfigyelések szerint az 50 százaléknál alacsonyabb páratartalmú helyiségekben a vírus fertőzőképessége öt másodpercen belül a felére csökkent, öt perccel később már csupán a részecskék 52 százaléka maradt fertőzőképes, húsz perc után pedig ez a szám 10 százalékra esett vissza. A levegő hőmérséklete azonban nincs hatással a fertőzőképességre, ami ellentmond a széles körben elterjedt nézetnek.
Ez azt jelenti, a fertőzés átvitelének kockázata a távolsággal csökken, ami rávilágít a maszk viselésének fontosságára az olyan helyzetekben, amikor nem lehetséges a távolságtartás. A kutatócsoport eddig három vírusváltozatot vizsgált, és remélik, a következő hetekben az omikron variánst is alávethetik a kísérleteknek.