Ritka kritikákkal illette elődjét a kazah elnök
Meglehetősen tabutémának számít Kazahsztánban, hogy az országot 30 éven át irányító Nurszultan Nazarbajevet bárki is kritikával illesse.
Az egykoron legstabilabbnak tekintett közép-ázsiai országban komoly tüntetések zajlottak le előbb az üzemanyagárak emelkedése, majd a sokak által autoriternek tartott rezsim ellen. Ez pedig nem csak az utcákon, hanem a kazah politikában is zavart okozott.
Kisebb politikai belharc alakult ki ugyanis a kormányon belül, eddig a kazah végrehajtói hatalom Nazarbajev embereivel volt tele, míg Kasszim-Zsomart Tokajev elnök keze meg volt kötve, hogy az elődje érdekeit teljesítse.
Tokajev azonban az egész kormányt lemondatta a múlt héten a tüntetések hatására, valamint a Nazarbajev egyik legfontosabb emberének tartott Karim Maszimovot, a titkosszolgálat vezetőjét hazaárulás vádjával letartóztatták.
Tokajev pedig most ritka módon meglehetősen keményen odaszólt elődjének, Nazarbajevnek, gyakorlatilag korrupcióval és nepotizmussal vádolta meg. Legutóbbi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott:
„Nazarbajev uralma egy nemzetközi viszonylatban is gazdag réteget hozott létre. Eljött az ideje annak, hogy ők megfizessék ennek a díját a kazah népnek, és kisegítsék őket” – mondta, hozzátéve, hogy ezeket a „nagyon is profitáló” cégeket arra fogja kötelezni, hogy az állami alapba fizessenek be.
Tokajev ezen felül odaszólt Nazarbajev gyermekeinek is azáltal, hogy bejelentette, hogy véget kell vetni a volt elnök legkisebb lányához ezer szállal kötődő szemét-újrahasznosító monopóliumnak. Mint mondta, ezt egy állami szervnek kell végezni, mint a többi országban.
Nazarbajev többi gyermeke is érintett különböző gyanús ügyletekben, középső lánya például a Halikot, az ország legnagyobb kereskedelmi bankját irányítja, míg annak férje a Kazahsztánban legjelentősebb gazdasági szektorban, az olajiparban érdekelt.
Kazahsztán és Oroszország is egyébként úgy fogalmazott a tüntetések kapcsán, amelyek több tucat demonstráló és rendőr életét követelték, hogy puccskísérlet történt és külföldi terroristák próbálták megdönteni az alkotmányos rendet.