Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Fizikusok felfedeztek egy új hibrid részecskét

A felfedezés révén egy lépéssel közelebb kerülhetnek a kisebb, gyorsabb és energiatakarékosabb elektronikai eszközök kifejlesztése felé.

...svg content...Illusztráció/Twenty20
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az MIT kutatócsapata egy kétdimenziós mágneses anyag belsejében bukkant rá a különleges hibrid részecskére, amelyről kiderült, hogy egy elektron, valamint egy fonon kvázirészecske összefonódásából keletkezett.

A felfedezés talán legérdekesebb aspektusa, hogy amikor a tudósok megmérték az elektron és a fonon közötti kölcsönhatásokat, azt látták, hogy a köztük lévő kötés tízszer erősebb, mint amit korábban ismert hasonló hibrideknél az elmúlt években megjósoltak. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az ominózus hibrid részecskére a mágneses tulajdonságokkal rendelkező kétdimenziós molekulában, az úgynevezett nikkel-foszfor-triszulfidban találtak rá, összetételének kikövetkeztetéséhez pedig egy mindössze 25 femtoszekundumos fényimpulzusokat kibocsátó ultragyors lézert használtak.

Amikor bekapcsolták a mágnesességet, a hibrid részecske csak bizonyos hőmérsékleti küszöbértékek alatt volt látható, ami arra utal, hogy az elektronban létrejövő változások valamilyen szinten hatással vannak a fononra, és fordítva.

Ha például feszültséget gerjesztenének vagy fénnyel árasztanák el, a folyamat szokásos módon stimulálná a negatív töltésű elemi részecskét, ezáltal új szerkezeti tulajdonságot vehetne fel.

Az MIT fizikus professzora, Nuh Gedik elmondta, óriási lehetőség rejlik a szubatomi hibridekben, hiszen egészen más technológiai eljárásokon alapuló eszközöket lehetne készíteni általuk – így például olyan mágneses félvezetőket alkothatnának meg, melyek chipek komponenseiként energiatakarékosabb és gyorsabb elektronikai termékeket eredményezhetnének.