Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, melyik állatfajban fejlődött ki az omikron

A kutatás eldöntötte a vitát a vírus származását illetően.

...svg content...Fotó: Joshua J. Cotten / Unsplash
Orvostudomány

Czinder Tímea

Szerkesztő

A kutatók 2021 novemberében jelentették be, hogy egy új, az eddigieknél fertőzőbb vírusváltozat jelent meg a világon, ami gyorsan terjed Dél-Afrikában. Az omikron szokatlan mutációi azonban zavarba ejtették a szakembereket, ugyanis mintha a semmiből tűnt volna fel, egyetlen ismert ismert törzsből sem volt levezethető a fejlődése.

Több elmélet is született arra vonatkozóan, honnan származhat az omikron; sokáig feltételezték, hogy egy gyenge immunrendszerű, valószínűleg HIV fertőzött egyénben töltött hosszabb időszak magyarázza a furcsa mutációkat. Egy másik teória is szárnyra kapott, miszerint a szokatlan struktúrát az magyarázza, egy állatfajban jött létre az omikron. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Az epidemiológusok és virológusok körében az utóbbi elmélet vált népszerűbbé, de számos érv szólt ellene is. A más fajokban kialakult vírusok alkalmazkodnak a gazda immunrendszeréhez, emiatt pedig kevésbé képesek fertőzést okozni az emberben, az omikron ezzel szemben viszont gyorsabban terjed az összes korábbi törzsnél – számolt be a ScienceTimes.

A Kínai Tudományos Akadémia felfedezése döntötte el a vitát, a kutatók ugyanis bizonyítékot találtak rá, hogy az omikron variáns egerekben fejlődhetett ki, és ennek köszönheti a nem mindennapi mutációk nagy számát. Egy B.1.1-ként azonosított korábbi törzs fertőzhetett meg egy egeret 2020 közepén, az idő múlásával pedig számos változáson esett át, mire múlt év végén fertőzést okozott egy emberben.

Több, mint 40 olyan pontmutációt sikerült azonosítani az omikron RNS-ében, amelyek az egerekben töltött idő alatt jöttek létre. Ezenkívül a tudósok számos olyan jellemzőt is találtak az omikron tüskeproteinjében, amelyek lehetővé teszik, hogy szorosabban kötődjön a célreceptorokhoz az egerekben.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.