Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Gyógynövények kivonatával kezelhetőek az agresszív ráktípusok

A Purdue Egyetem tudósai a közönséges mediterrán gyógynövények révén fedezték fel az új rákgyógyítás kulcsát.

...svg content...Twenty20
Orvostudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Kutatók megállapították, hogy a kakukkfűben és az oregánóban egyaránt megtalálható vegyület olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek elnyomják a tumorok növekedését. Tanulmányukban arról számoltak be, hogy a felfedezés áttörést hozhat a rák elleni globális küzdelemben.

Natalia Dudareva, az egyetem mezőgazdasági főiskolájának biokémiaprofesszora közleményében elmondta, hogy ezek a közönséges gyógynövények rendkívül fontosak, ám a mennyiségük nagyon korlátozott, ezért feltétlenül meg kell érteni, hogyan képződnek a hatékonyságot mutató vegyületek, hogy utat nyissanak a magasabb vegyülettartalmú növények termesztési technológiái irányába, vagy esetleg megtalálják a módját annak, hogy mikroorganizmusokban szintetizálják őket orvosi felhasználásra. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

A mediterrán gyógynövények – mint például a kakukkfű és az oregánó – timolt, karvakrolt és timohidrokinont tartalmaznak, amelyek jellegzetes ízüket adják. Ezek a közönséges gyógynövények antibakteriális, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, a három vegyület közül azonban a Purdue Egyetem tudósai úgy találták, hogy csak a timohidrokinon számít potenciális rákellenes gyógyszerjelöltnek.

Tanulmányukban a kutatók leírták a timohidrokinon teljes molekuláris receptjét, és feltérképezték, hogyan keletkeznek a vegyület mellett a prekurzorai, mégpedig a timol és a karvacrol.

Dudareva elmondta, az eredmények ellentmondanak a korábbi hipotéziseknek, melyek arról szóltak, pontosan miként képződik a fenolos vagy aromás monoterpéneknek nevezett vegyületcsoport, és azt mutatják, hogy speciális bioszintetikus útvonalak mentén jönnek létre.

A kutatócsoport RNS-szekvenálási technikákat és korrelációs elemzést alkalmazott, több mint 80 ezer gént szekvenálva növényi szövetmintákból, és azonosították, hogy ezek közül melyek azok a gének, amelyek felelősek a rákellenes vegyület előállításáért. A csapat végül a molekuláris térképet anyagcsere-profilok és biokémiai vizsgálatok segítségével tudta azonosítani, így sikerült megállapítani, hogy akár tumorellenes tulajdonságokkal is bírhatnak, bár ahhoz, hogy gyógyszerként alkalmazhassák őket, még rengeteg állati és humán vizsgálatot el kell végezni.