Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A közönséges megfázás is védelmet nyújthat a koronavírus ellen

Egy brit tanulmány megállapította, hogy a korábbi megfázások által generált T-sejtek segíthetik a koronavírus elleni védekezést.

...svg content...Fotó: Pixabay
Orvostudomány
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Az Imperial College London által közzétett tanulmány szerint a nátha által generált T-sejtek magas száma védelmet nyújthat a koronavírus ellen, ez pedig jó kiindulási alap lehet a második generációs vakcinák fejlesztéséhez.

Kiemelték, hogy a Covid-immunitás összetett képet mutat, bizonyított, hogy az antitestek száma csökken az oltás után hat hónappal, ennek ellenére, a szervezet által termelt T-sejtek fontos szerepet játszanak a védekezésben.

52 személyt bevonva vizsgálták a keresztreaktív T-sejtek szintjét a nátha elkapása után, és azt találták, hogy 26 személy, bár nem fertőződött meg koronavírussal, sokkal magasabb volt a T-sejt-szintjük, mint azoknak, akiknek pozitív lett a Covid-tesztje.

“Azt találtuk, hogy a már meglévő T-sejtek magas szintje, amelyeket a szervezet más emberi vírusokkal, például a náthával való fertőzéskor hoz létre, védelmet nyújthat a koronavírus-fertőzéssel szemben”

– idézi a tanulmány egyik szerzőjét az NDTV

A tanulmány készítői azt is hozzátették, hogy ez a felfedezés nagyban hozzájárulhat a második generációs vakcinák kifejlesztéséhez, ugyanis sokkal hatékonyabban lehetne T-sejtekkel védekezni, miközben a jelenlegi oltások nem hatékonyak, ha a vírus mutálódik.

“Ezzel szemben az általunk azonosított védő T-sejtek által megcélzott belső fehérjék sokkal kevésbé mutálódnak. Következésképpen ezek a különböző variánsok, köztük az omikron, nagymértékben konzerváltak. Az ezeket a konzervált, belső fehérjéket tartalmazó új vakcinák ezért széleskörűen védő T-sejtválaszt hoznak létre, amely védelmet nyújthat a jelenlegi és jövőbeli koronavírusok ellen”

– emelte ki a társszerző.