Túlélők: így szállták meg falvainkat a zamfarai terroristák, akik elpusztították otthonainkat
A nigériai vérengzés túlélői most megszólaltak, és megosztották, hogy mit éltek át akkor, amikor a fegyveresek elpusztították otthonaikat, meggyilkolták családjaikat, és tönkretették közösségeiket.
Helyi beszámolók szerint a banditák a folyamatban lévő katonai műveletek elől menekültek Zamfara államból, eközben azonban betörtek a környékbeli falvakra és megszállták Anka és Bukkuyum falvakat. A támadások túlélői pedig most elmesélték, hogy milyen megpróbáltatásokon vannak túl: elmondásuk szerint a fegyveresek senkire és semmire nem voltak tekintettel.
Több mint 200 falusit gyilkoltak meg, szinte az összes házat felgyújtották, s több falubelit, akiknek még időben sikerült elmenekülniük a területről, elüldöztek még messzebbre. Egy falusi túlélő, aki Mohammed Kurfa néven mutatkozott be a Punch nigériai portál munkatársának, elmondta, hogy minden akkor kezdődött, amikor a polgárőrök megpróbáltak szembeszállni a fegyveresekkel, akik több mint 3000 marhával menekültek a katonaság elől.
Kurfa szemtanúja volt, ahogy a polgárőrök minden erejüket bevetve szembeszálltak a fegyveresekkel, akik ennek hatására jóformán egy inváziót indítottak a falvak ellen, és egyre többen érkeztek a környékre. Egy másik túlélő, Abubakar Ahmed, Bukkuyum lakója pedig arról számolt be, hogy a támadássorozat, mely kedden kezdődött, egészen csütörtökig tartott.
Ahmed azt is megosztotta, hogy többségében a 20 év feletti lakosokat gyilkolták meg a fegyveresek, akik közül néhányat eltemettek, néhányat elégettek, de még mindig rengeteg olyan holttest van, melyet jelenleg is keresnek a túlélők, és nem tudni, hogy hová tűntek – mindezt egy másik túlélő, Aliyu Anka, Anka lakója is megerősítette.
Mallam Mohammed Sani, szintén túlélő azonban arról számolt be, hogy több alkalommal is megpróbált már visszatérni a felégetett faluba, hogy legalább a közösség elvesztett tagjainak holttestét eltemethesse, azonban a fegyveresek még mindig a közelben vannak, és szigorúan megfigyelik a környéket, s nem engedték meg Saninak, hogy eltemesse a holttesteket – a hatóságok azonban még mindig sehol.
Miközben a helyieknek annyi idejük sem volt, hogy felfogják milyen veszteség érte őket, a kormány az informátorokat hibáztatja, mondván, ők felelősek a halálos támadásokért. A kormány azt állítja, már több csapatot is küldött a területre, és egy katonai repülőgépet is bevetetettek, miközben folyik a hajtóvadászat a banditák után.