Csillagászok szerint nem létezhet sötét anyag nélküli galaxis, mégis találtak egyet
Értetlenül állnak a tudosók az előtt a galaxis előtt, aminek elméletileg nem is szabadna léteznie.
Az asztrofizika tudományának jelenlegi álláspontja szerint a sötét energia és a sötét anyag az univerzum közel 95 százalékát teszi ki, azonban továbbra sem tudjuk, hogy honnan származhatnak, illetve kézzel fogható bizonyítékokat sem találtak még a létezésére, csupán annyit lehet sejteni, hogy gravitációjukkal összetartják a galaxisokat.
Ezért is döbbentek meg szakemberek, amikor felfedeztek egy olyan csillaghalmazt, amelyből hiányzik a rejtélyes sötét anyag – írta a Wired magazin. Az egész három évvel ezelőtt kezdődött, amikor Filippo Fraternali, a hollandiai Groningeni Egyetem Kapteyn Csillagászati Intézetének csillagásza és kollégái rábukkantak néhány furcsa tulajdonságú diffúz galaxisra.
Később elhatározták, hogy közülük az egyiket részletesen megvizsgálják, így kiválasztották a Földtől 250 ezer fényév távolságra lévő AGC 114905 névre keresztelt objektumot, és ráirányították a mexikói Very Large Array 27 rádióteleszkópot.
Az átfogó megfigyelések után arra jutottak, hogy a galaxis sötétanyag-tartalma jóval kisebb, mint amire előzetesen számítottak. A Yale Egyetem csillagásza, Pieter van Dokkum munkatársaival együtt 2018-ban detektáltak már hasonló galaxisokat, akkortájt azonban az úgynevezett ultradiffúz galaxisok csoportjába sorolták őket.
A szóban forgó csillagcsoportosulások valójában rendkívül szétszórtak, és annyira átlátszóak, hogy nagyon nehéz őket megvizsgálni, mivel a középpontjuk halvány, a külsejük pedig szinte nem is látszik.
Mindezek alapján joggal gondolhatjuk, hogy az AGC 114905 és a hozzá hasonló galaxisok megkérdőjelezhetik a sötét anyaggal kapcsolatos hagyományos elméleteket, ám ennek alátámasztására további kutatásokra van szükség, amelyekhez már a James Webb űrteleszkóp is segítségül szolgálhat.