Apokaliptikus jelenetekről számolnak be Kazahsztán legfontosabb városában
Több helyszíni szemtanú beszámolója alapján arról számolt be a nemzetközi média, hogy Almati egyfajta apokaliptikus színhellyé vált.
Kazahsztán legnagyobb városa volt az egyik legfőbb színhelye a kormányellenes tüntetéseknek, amelyet a hadsereg – orosz békefenntartókkal kiegészülve – nagyon kemény erővel próbál leverni. A tüntetők sem hagyják magukat, ami pedig már több rendőr halálát okozta.
Most a BBC beszélt több helyszíni szemtanúval, akik apokaliptikus jelentekről számoltak be: kiégett autók szaga járja be a várost, mindössze néhányan lézengnek az utcákon, a legtöbben ugyanis félnek elhagyni a lakásukat.
A hadsereg és a rendőrség a város legfontosabb pontjaira húzott fel blokádot, amely csak tovább gerjesztette a feszültséget a tüntetőkben. Amikor a BBC riportere megpróbált közelebb menni a katonákhoz, elkezdtek kiabálni vele és figyemeztetőlövéseket adtak le a levegőbe.
Habár Almati általában egy vibráló város, tele zöld területekkel és számos szórakozási lehetőséggel, most egy apokaliptikus filmet idéző képet fest fel: a bankokat és a boltokat kifosztották vagy elpusztították, a média épületeit megrongálták és felgyújtották a helyi polgármesteri hivatal épületét.
A BBC riportere szerint bár pénteken nem volt jele különösebb demonstrációknak, néhány ember azért ott lézengett, hogy a romokról fényképeket készítsen. A városban fegyverropogást és robbanásokat is lehetett hallani, így teljesen nem nyugodt a hangulat.
A brit televíziós csatorna által megkérdezett helyiek elmondása szerint egyszerre sokkolják és dühítik őket az események. Kazahsztánban precedens nélkül az ilyen demonstráció, ráadásul mindenkit meglepett, hogy ilyen gyorsan ennyire erőszakos lett.
A kazahok egy jó része viszont egyáltalán nem támogatja a tüntetőket. Néhány még azt is kijelentették, hogy örülnek az orosz csapatoknak és remélik tőlük, hogy helyreállítják a rendet. Egy BBC által megkérdezett nő például úgy véli, a kormánynak is keményebbnek kellett volna lennie:
Vannak azonban bőven olyanok is, akik szimpatizálnak a tüntetőkkel, ugyanis a legtöbb demonstráló vidékről jött, ahol nagyon alacsonyak a bérek és kemény a megélhetés. Egy 22 éves, szakácsként dolgozó férfi például úgy fogalmazott:
Almati lakosai pedig most komoly gondokkal néznek szembe: a szupermarketek zárva vannak, így sokaknál kifogyott az élelmiszer, amik pedig nyitva vannak, csak készpénzt fogadnak el – viszont nem nagyon van működő ATM, ahonnan fel lehetne venni pénzt. Az internetszolgáltatás is akadozik a legtöbb helyen, a taxizást pedig sokan túl kockázatosnak ítélik meg.
Kazahsztán még sosem látott ekkora a tüntetéseket, amelyeket bár az emelkedő üzemanyagárak indítottak el, gyorsan rezsimellenes megmozdulásokká váltak. Nurszultan Nazarbajev lemondása után sokan azt remélték, hogy Kasszim-Zsomart Tokajev majd változást hoz.
Ez a változás azonban elmaradt, ráadásul gyorsan bizonyítékot kapott a nép, hogy még mindig a régi elit van hatalmon, amikor Tokajev ünnepélyesen átnevezte a korábbi főváros, Asztana nevé Nurszultánra.
A BBC megállapítása szerint a tüntetések egyelőre lenyugodtak, a hatóságok pedig látszólag urai a helyzetnek. A feszültség azonban továbbra is ott lóg a levegőben, ezért bármi begyújthatja a feszültséget, ami új demonstrációkhoz vezet.