Tagadja Kína, hogy bővítené az atomfegyver-arzenálját
Számos vád érte az elmúlt idők során a kínai hadsereget, hogy bővíteni kezdték a nemzetközi tilalom ellenére a nukleáris fegyverkészületüket.
Most a kínai külügyminisztérium fegyverfelügyeleti hivatalának vezetője, Fu Cong fogalmazott úgy, hogy nem igazak a vádak, miszerint bővítenék az atomfegyver-arzenáljukat, az viszont tény, hogy belekezdtek azok modernizálásába – idézte a Military Times.
Cong közölte, hogy Kína éppen honvédelmi okok miatt kezdett bele a megelőző fegyvereinek fejlesztésébe és nem igaz, amit az amerikai hírszerzés állít, hogy elkezdték kiterjeszteni a készletet – az USA hírszerzése szerint ugyanis 1000 nukleáris töltetre bővíti kapacitásait a kommunista ország 2030-ig.
Az amerikai fél ezen felül már többször is kifejezte aggodalmát a kínai fegyvertesztekre vonatkozóan, azon belül is a hiperszonikus rakétájuk tavalyi tesztjével kapcsolatban. Az USA azzal kapcsolatban is megkongatta a vészharangot, hogy Kína atomfegyverek kilövésére is alkalmas silókat telepítik az ország északnyugati részén található sivatagos területre.
Cong nem tagadta és nem is erősítette meg a silókra vonatkozó híreket, mindössze annyit mondott, hogy műholdas felvételek alapján ne tegyenek becsléseket a fegyverarzenálra vonatkozóan. Közölte: Kína csak arra tesz lépéseket, hogy a lehető leghatékonyabb legyen az atomfelszereltsége.
A tisztviselő ráadásul arra hivatkozott, hogy a régióban Indiának és Pakisztánnak is van atomfegyvere, nemcsak nekik. Hozzátette: Kína is csatlakozott a közös nyilatkozathoz, amely az atomfegyverek leszerelését célozza hosszabb távon.
A közelmúltban Kína, USA, Oroszország, Franciaország és az Egyesült Királyság egy közös nyilatkozatot írt alá, amelyben jelezték, hogy nem szabad eljutni az atomháborúig, mert azt senki nem tudja megnyerni. Az országok elkötelezték magukat, hogy a hosszú távú cél a teljes leszerelés.