A gyanú szerint terrorista szervezeteket pénzelhetett a Pfizer és az AstraZeneca
Az Egyesült Államok fellebbviteli bírósága újraindított egy pert, melyben a világ legnagyobb gyógyszergyártóit azzal gyanúsították meg, hogy terroristákat finanszíroztak.
Az eredeti pert Irakban elesett amerikai katonák hozzátartozói indították. Azzal vádolják a gyógyszergyárakat, hogy kenőpénzt juttattak a Hezbollah által támogatott Dzsajs al-Madi milíciacsoportnak, amikor az Irak egészségügyi minisztériumát irányította, hogy egészségügyi felszerelésekkel kapcsolatos megrendeléseket kapjanak. A felperesek szerint ez a pénz terrorszervezetek kezébe jutott, amely amerikai katonák halálához vezetett – adta hírül a Portfolio.
A perben 21 alperes van, az ügyet a pandémia kitörése miatt 2020-ban a szövetségi bírók elnapolták, ám a fellebbezésnek két évvel később helyet adott a District of Columbia Circuit fellenbviteli bírósága.
Az eljárás újraindítására reagálva öt gyógyszercég, köztük a GE Healthcare, a Johnson & Johnson, az AstraZeneca és a Pfizer közös közleményt adott ki, amiben azt írták, hogy a pereskedéssel csak azt érik el, hogy kiderül, a vállalatok nem felelősek semmiért sem.
Az Irakkal való üzletelésük jogszerű volt és életmentő felszereléseket juttattak az országba. Hozzátették, szerintük az elmarasztaló ítélet a gyógyszergyárak ellen jelentősen rontaná a harmadik világbeli országokkal való üzletelési hajlandóságukat, amely egészségügyi problémákhoz vezethet a kevésbé fejlett országok közösségeiben – írta a lap.